Meslekler

Bir İş Bulmak İçin 5 Akıllı Yol

İster yeni bir mezun olun ister yıllardır iş piyasasında olan birisi olun – bir iş bulma konusundaki yaklaşımınızı yeniden düşünmeyi denediniz mi?

tryingtoffindajob

Hiçbir şeyi inkar etmiyorum – bir iş aramak gerçekten çok zor, bunu kendimden biliyorum. Hatta iş aramak kendi başına tam zamanlı bir iş olarak da görülebilir, çünkü günümüzde iş bulmak giderek zorlaşıyor. İnternet üzerinde iş ilanlarının yayınlandığı pek çok site vardır. Belki bir kaç tıkla bu süreci rahat aşabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu konuda yanıldığınızı söyleyebilirim.

İşe başvurmak, kendinizi potansiyel bir işverene gerçekten satma ile ilgilidir – sizi neden diğer başvuranlar arasından seçip alsınlar? Kalabalığın içerisinde nasıl öne çıkabileceğinizi düşünün.

Bu açıdan sizler için iş avcılığına çıktığınız yolda yardımcı olacak 5 akıllı ipucunu paylaşacağım.

1- Çevrimiçi ağ kurmayı deneyin

Linkedin gibi kariyer ağ sitelerine bağlanın. Eğer hala öğrenciyseniz mezun olmadan önce iş pazarında neler olup bittiğini öğrenmeniz açısından en etkili yoldur. İlgilendiğiniz endüstriler için tartışma gruplarına katılın ve en yeni iş teklifleri ile karşılaştığınız anda kendi sosyal ağınızı oluşturmaya başlayın.

2- Arkadaşlarınızla ve ailenizle konuşun

Çalışanlar çoğu zaman güvenilir birisini işe almak ister ve bir kefil arar. Aslında bu iş bulma konusun en iyi yöntemdir. Bazıları buna referans ya da torpil diyebilir ama şurası kesinki gerçekten mükemmel bir yol. 🙂

3- Kariyer fuarlarına göz atın

Kariyer fuarlarına ben çok önem veririm, neden mi? Çünkü bu fuarlar büyük işverenlerle görüşmek ve tanışmak için harika bir yoldur. Ayrıca bu fuarlara giderken yanınıza ufak bir not defteri almayı da unutmayın. Tanıştığınız kişilerin adlarını, mail adreslerini bu küçük deftere not edebilirsiniz. Emin olun sizin bu davranışınız ciddi birisi olduğunuzu gösterecek ve belki de büyük fırsatların kapılarını aralamış olacaksınız. Fazla düşünmeyin sadece beni dinleyin ve harekete geçin. 🙂 😉

4- Kendi patronun ol

Birçok öğrenci ve mezun genellikle riskinden dolayı kendi işlerini kurmaktan çekinirler. Eğer kendinizi bu konuda motive eder ve harekete geçerseniz, bu şimdiye kadar yaptığınız en akıllıca hareket olacaktır.

5- Bir istihdam ajansı ile irtibata geçin

Bir ajans aracılığı ile iş bulmak iyi bir seçim olabilir, işe alım ajansları düzenli olarak işinizi sizin adınıza ararlar; eğer bu maraton yorucu olarak gözüküyorsa sizin için, o zaman ajansları bir denemelisiniz.

Bütün bunları yaparken yanlış yönlendirmelerle karşılaşabileceğinizi unutmayın ve her zaman dikkatli olun. Neticede güvenliğinizin bir iş bulmaktan daha önemli olduğunu unutmayın.