İşiniz İçin Saatlik İşçiler Bulmanın Yolu

Wise construction

Saat başı çalışanların işe alınması, beyaz yakalı çalışanların işe alınmasından çok farklı bir süreçtir.

Girişimciler ve iş sahipleri saatlik işçiler için savaş halinde. Saatlik işçiler, Türkiye’de ekonominin önemli bir itici gücüdür. Elli sekiz milyon insan ya da işgücünün yüzde 59’u saatlik işçilerdir. Ancak, saatlik işçilerin işe alınması zorludur. Saatlik çalışan restoranlar, barlar, mağazalar ve diğer yerel işletmeler işlerini sık sık değiştirmektedir.

İşte saatlik işçileri işe almak için bazı stratejileri ve teknikleri paylaşıyoruz.

1. Bir Çalışan Referans Programı Oluşturun

Birçok sektör ve sektörde olduğu gibi , referanslar işe yarar ! İşletme sahipleri için bir strateji, küçük bir nakit ikramiyesi veya başka ödüller şeklinde olabilen başarılı referanslar için bir teşvik planı oluşturmaktır. Örneğin, her saat başı yeni bir işçi işe alındığında, derhal ona şirkete verilebilecek üç adet tanıtım ya da isim sormasını isteyin. Bu, kaldıraç oluşturabileceğiniz ve kiralamayı sevdiğiniz benzer geçmişlere sahip daha fazla saatlik işçiye ulaşabileceğiniz için çok yararlıdır.

2. Facebook Grupları veya Farklı Topluluklarda Paylaşın

Çok sayıda kapalı topluluk var ve iş arayanlar için güvenilir ağlar var. Örneğin, Facebook kullanıcılarının bir araya gelerek iş aramaları için destek ve tavsiye sunmak üzere bir araya geldikleri her şehir, sektör ve sektörde birçok Facebook Grubu vardır. Bu güvenilir bir ağ olduğundan, potansiyel saat çalışanlarının grupta yer alan mesajlara cevap vermesi veya iş ilanlarına cevap vermesi daha olasıdır.
3. Bir İş Fuarı veya Etkinlik Düzenleyin

Eğlenceli bir iş fuarı düzenleyin! İş fuarınıza katılmak için zaman ayıran potansiyel başvuru sahiplerine ücretsiz yiyecek, kahve veya ücretsiz şirket ürünleri sunun. Potansiyel saatlik çalışanların siz ve yöneticilerinizle tanışması ve markanızı, kültürünüzü ve ürününüzü daha iyi anlaması çok faydalıdır. Ayrıca, bir iş fuarını organize etmenize yardımcı olacak en önemli şeylerden biri, adayların dahili bir veritabanını oluşturmaktır. Periyodik kariyer fuarlarına veya etkinliklere ev sahipliği yapabilir ve etkinlik için bu potansiyel başvuru sahiplerine mesaj gönderebilirsiniz.
4. Yerel Gazetelere ve Dergilere İlan Verin

Çevrimdışı kanallar, saatlik çalışanların işe alınmasında son derece etkili olabilir. Yerel gazeteler ve dergiler, saatlik iş arayan potansiyel iş başvuruları tarafından hala geniş bir şekilde okunmaktadır. İlanlar vererek bu tür işçilere ulaşabilirsiniz.

Saat başı çalışanların işe alınması, gerçekten de beyaz yakalı çalışanların işe alınmasından çok farklı bir süreçtir. Bu nedenle, saatlik işçilerle ilişki kurmak ve onlarla bu kanallarda bağlantı kurmak için farklı teknikleri tanımamız önemlidir.


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.