Kişisel Marka Beyanı Oluşturmanın 3 Yolu

marka_nedir__1

Bunu okuyorsanız, büyük olasılıkla zaten bir kişisel marka ifadesine sahipsiniz: Örneğin, bir LinkedIn hesabınız varsa, bir marka beyanınız var. Ancak, sizinkileri kolayca keşfedebilmenizi ve başkalarına ulaşmak ve bağlanmaları için motive eden bir özet niteliğidir.

Belki evet, belki de hayır.

Güçlü bir kişisel marka beyanı, profesyonel amacınıza veya yaptığınız işi yapmanıza sebep olur. Profesyonel amacınız dahili bir pusula olarak görev yaparken, tutkunuzu doğru yönde işaret ederken, kişisel bir marka beyanı tüm arama kartınızın üzerindedir.

Bu sizin kâğıt üzerinde sunduğunuz ilk izlenim ve pek çoğunun “nişan alıp almama” kararını temel alacağı şeydir.

Yani, evet, marka beyanınız çok önemli. Bu sizin, tutkularınız ve yetenekleriniz hakkında yaşayan bir bildiridir Bu nedenle özenle yazılmalıdır. Burada öne çıkmanız ve kalabalıktan sıyrılmanız için üç yol var.


Değerinizi Tanımlayın

Kişisel marka beyannamesinde, profesyonel değerinizi belirtin.

Subjektif bir terim, bu “değer” şu şekilde tarif edilebilir: deneyiminiz, sektör uzmanlığınız, kayda değer müşteriler, eğitim seviyesi ve kişisel tutku.

Bu noktada, sizi bir an almaya ve potansiyel müşteriler, müşteriler ve işverenler ile empati kurmaya teşvik ediyorum. Çalışma alanınızda güçlü bir değer göstergesi ne olurdu? Ne arıyorlar? Hayali olma, tabi ki (hemen bir kariyer katili); ama seçici ol. Hem profesyonel kariyer hedeflerinize hem de sektördeki nişinize yönelik değer noktalarını ekleyin.

Gerçekçi Ol 

Kulağa basit geliyor, değil mi? Gerçek ol, ol, ama bu en zor şeylerden biri. Kendimiz hakkında yazmak rahatsız edici . Yeterince söylememek ve çok şey söylemek arasında doğru dengeyi bulmak zor. İşte gerçek olma hedefine doğru önereceğim birkaç tavsiye:

  •  Fantastik iddialardan uzak durun. Gerçekleşebilir hedefler ortaya koyun.
  • Kendi kendinizin farkında olun ve deneyiminizi, tutkularınızı ve yeteneklerinizi doğru bir şekilde yansıtan bir ifade yazın. Sadelik iyidir. Kısa açıklamalar da yeterlidir.

İfadeyi Üç Ayda Bir Tekrar Gözden Geçirin

Kişisel marka beyannameniz sizinle birlikte büyümelidir. Kariyerinizde yükselip yeni, ilginç müşterilerle birlikte çalıştıkça, yeni projelere katılın veya değerli bir beceri edinirken, kişisel markalama beyanlarınız bu değişiklikleri yansıtmalıdır. Her üç ayda bir tekrar tekrar ziyaret etmenizi öneririm. Amaç, görev ve değerlerinizin günümüzde hala doğru olduğunu iki kez kontrol etmek için. 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.