İyi Yöneticiler için Koaks Değişikliği

xtrlarge-change-org-platform-1

Orada binlerce kitap ve makale var – organizasyonunuzda “değişim yönetimini” nasıl sürdürebileceğinizi açıklayan bir ticaret organizasyonu bile var, bazen değişimi tamamen yönetebiliyor musunuz diye merak ediyorum. Tecrübem bana çok sık, sizi yönetmeye çalışan bir değişim olduğunu söylüyor.

Değişim önemlidir. Bir lider ve işletme sahibi  olarak, gelişmeye devam etmek, ilerlemeye devam etmek ve organizasyonunuzu değiştirmeye devam etmek sizin işiniz. Ama bu coax değişikliğinin onu sürmekten daha iyi çalıştığını düşünüyorum. Çoğu zaman, en değerli fikir, zorlayamayacağınız şeydir; Sadece sana gelmesine izin vermelisin.

Bahçıvanlar bunu alır. Toprağa kadar bırakırlar, tohumları ekerler ve bitkileri beslerler, böylece mevsim doğru olduğunda en lezzetli meyve ve sebzeleri taşırlar.  Siz mevsimi olmayan bir bitkiyi ya da meyveyi yetiştirebilirsiniz ama mevsiminde olduğu gibi aynı tadı vermeyecektir.


Değişim Besleniyor

Yeni fikirleri bahçıvanla aynı sabır ve düşünceyle beslememiz gerekir. Bir lider olarak, bir değişikliği ne zaman zorlayacağınızı ve değişimin organik olarak ne zaman büyüdüğünü bilmek için keskin bir kavrayışa ihtiyacınız vardır.

Evet, hızlı bir yürütme için maliyet ve kaynaklara bakın ve eğer değişiklik fiyatı kesinlikle daha fazla kaynak ayırma meselesiyse ve bunu hızlandırmak için yatırım yapmaya istekliyseniz, o zaman bunun için gidin.

Direniş “verimli” dir.

Şirketinizi dönüştürmek, sektörü bozmak ve müşterilerinizi memnun etmek için bir planla ateş ettiğinizde sabırla beklemek zordur. Aslında, değişim bu kadar önemliyse, mümkün olduğu kadar çabuk gerçekleşmesi için mücadele etmelisiniz.

Yine de, çoğu zaman yönetim değişikliği başarısız olduğunda, yöneticiler organizasyonun içinde tek başarısızlık nedeni olarak direnişe işaret ederler. Değişim yolunda duran insanları yok edebileceklerini ya da cezalandırabileceklerini düşünmenin kader hatalarını yaparlar. Bu kötü ve incitici bir hata.

Yeni fikirlere sahip olmayan kişileri suçlamak kolaydır, ancak yönetim değişikliği geniş tabanlı destek olmadan başarılı olamaz. Aslında, bazı direnişler kötü bir şey değildir. Organizasyonunuzda gerçekten önemseyen kişilerin size neyle ilgili kaygılarını anlatmaları gerektiği anlamına gelir. Bu adalet ve içgörü, anlamlı ve çok daha başarılı bir değişim yaratmak için kullanılabilir.

Sonuç itibariyle gerçek ve anlamlı değişimin aceleye getirilemeyeceğini bilmek en iyisidir. Direnç bazen sürecin olumlu bir parçası olabilir. Değişimi uygulamak istediğiniz kişileri dahil etmek, herkesi aynı tarafa taşıyor olabilir.

Unutma, organizasyonlar değişmez, bunu  insanlar yapar.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.