Mülakatta Yalan Söyleyen Aday Nasıl Beli Olur?

105189720-makeit_05082018_Welch_3_Interview_Traps_GTWWSW_mezz.940x528

Her seferinde, istedikleri işi alabilmek için deneyimleri hakkında yalan söyleyen ya da fazla abartan kötü  aktörlerle karşılaşacaksınız.  İşe alım yapanların çoğu için, adayların yüz değerlerine sahip olmaları ikinci niteliktedir. Doldurulması gereken çok sayıda, acil görevlerin tamamlanması için  tonlarca özgeçmişin  ve düzinelerce görüşmenin zamanlamasıyla, adayın arka planını net olarak görecek zamanınız maalesef yok. Çoğu zaman, bu bir sorun değil – adayların çoğunluğu dürüst, sadece doğru fırsatı bulmaya çalışan insanlar. Ancak her seferinde istedikleri işi almak için abartıyla hareket edebilecekleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer böyle bir kişi işe alınırsa sonuçlar sizin açınızdan felaket olabilir. Bir çalışanı değiştirmek can sıkıcı ve pahalı olabilir.

Bu noktada sizlere mülakat sırasında dikkat etmeniz gereken bazı işaretleri göstereceğim.

1. Onların Cevapları Belirsiz veya İlgisizdir

Hepimiz daha önce karşılaştık: Bir adaya çok yönlü bir soru soruyorsunuz ve alakasız ya da kesin olmayan bir cevapla karşılık veriyorlar. Bu sadece bir adayın röportaj için yeterince hazırlanmadığının bir işareti değil – aynı zamanda bütün gerçeği söylemediklerini de gösterebilir.

Sorulara belirsiz ve eksik cevaplar, bir adayın sorumluluklarının üstlenmesinin veya başka şekilde yanlış hesapların bir uyarı işaretidir. Bu durumla yüz yüze geldiğinde, işe alımcılar adaylarını kimlik bilgilerini abartarak mı yoksa sadece gergin mi olduklarını belirlemek için özen göstermelidirler.
2. Onların Beden Dili Onları Uzaklaştırır

TV şovlarında ve bir insanın sadece onları gözlemleyerek yatar olup olmadığını anında anlayabilen filmlerde “insan yalan dedektörlerini” görmüş olabilirsiniz. Sürekli meraklı, kırpılmayan gözler veya önemli sorular sırasında göz temasının tamamen ortadan kaldırılması, başvuranın cevaplarından emin olmadığı anlamına gelebilir. Sohbetlerdeki duruşlar sırasında dizginleri her seferinde dizginleyen bir aday ve bakışlarınızı karşılamayı reddederken, büyük başarılar gösteren ve devam eden bir aday arasında büyük bir fark vardır.
3. Savunmaya Başlarlar

Sorduğunuz soruyla ilgisi olmayan cevaplar vermeye başlayan bir aday, siz müdahalede bulunduğunuzda hemen savunmaya geçer ve kendisini haklı çıkarmaya çalışır. Her seferinde böyle bir aday size gerçekten zorluk çıkarabilir. Burada yapmanız gereken adayın sürekli ”Ben” zamirini kullanıp kullanmadığıdır. Eğer sürekli ben dilini kullanıyorsa ve sürekli savunmada kalıp tedirginlik yaşıyorsa o aday sizin için uygun değildir.

Bu üç işaret mülakatta bir işletme sahibine kolaylık sağlayacaktır. Artık elinizde dikkat etmeniz gereken üç kriter var. Gerçek adayla olumsuz adayı ayırmanın şimdi tam zamanı.


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.