Küçük İşletmeler için Satış? Bilmen Gerekenler

getty_532344192_286501

Kimse küçük işletmelere bakmıyor. Satış  gerçekten  çok zor.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler ekonominin can damarıdır. En son verilere göre , bugün Türkiye’de faaliyet gösteren işletmelerin yüzde 99,5’ini oluşturuyor ve Türkiye çalışanlarının yaklaşık yüzde 45’ini istihdam ediyor. Öyleyse neden büyük işletmeler küçük işletmeleri görmezden geliyor?

Aslında gerçek şu ki bir küçük işletmenin satış yapması çok zor. Çok çalışması ve çok çaba göstermesi gerekiyor. Bu açıdan sizlere iki temek stratejide bahsedeceğim.


Onlar Olmadan Yaşayamayan Ürünler Oluşturun

Küçük işletmeler üzerinde kazanmanın en iyi yolu, yaşayamayacakları ürünler üretmektir.

Çok büyük işletmelerin düzinelerce ürünü satın almak için bütçeleri olabilir – bazı kritik görevler, biraz daha az – ama küçük işletmeler bunu yapmaz. Yalın bütçeler üzerinde çalışarak, bu işletmeler genellikle bir seferde yalnızca birkaç ürün satın alabilir, bu da her birinin önemli (ve anında) etki sağlaması gerektiği anlamına gelir. Hangi ürünü satıyorsanız satın eğer işe yaramıyorsa, daha doğrusu fayda sağlamıyorsa işte o zaman başarısız olursunuz. Burada kilit nokta ürününüzün fayda sağlaması ve herkes tarafından aranıyor olmasıdır. Yani müşteri şöyle düşünmelidir: ”ya ben bu ürün olmadan yapamıyorum, mutlaka o ürüne sahip olmalıyım.”

Eğer siz işletme olarak bunu başarırsanız müşterileriniz onlar olmadan yaşayamayacağını anlayacaktır.

Değerinizi Gösterin

Para küçük işletmeler için sıkı olma eğilimindedir. Mal sahipleri, masraflarını karşılamak ve bir çeşit kâr elde etmek konusunda sürekli endişe duyuyorlar. Her ne kadar bir inanç sıçraması yapmaya ve kendi işlerini kurmaya istekli olsalar da, risk altında kalma riski çok az olabilir.

Bu, değerinizi kanıtlamanın kritik olduğu anlamına gelir. Görüşler, güvenilir incelemeler, garantiler ve hatta üçüncü taraf doğrulamaları, küçük bir işletme sahibini sözlerinizi yerine getireceğinize ikna etmede uzun bir yol kat eder. Aklında herhangi bir şüphe varsa, muhtemelen broşürünüzü rafa koyarlar. Bu açıdan bir işletme sahibi olarak müşterilerinize gereken değeri gösterin. Ürününüzün gerçekten işe yaradığını anlasınlar. Bir defalık müşteri değil devamlı, ömür boyu müşteri kazanmaya bakın. Ancak bu sayede başarıya ulaşabilirsiniz.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.