Girişimcilik Hakkında 5 Hakikat

what-is-entrepreneurship-1-1

Girişimci yaşam tarzı birçok avantaj sağlayabilir. Heyecan verici, yaratıcı ve potansiyel olarak dünya üzerinde olumlu bir etkisi olabilecek ürün veya hizmetler yaratabilirsiniz. Ancak, bir girişimci olmak her zaman kolay değildir. Yol boyunca birçok engelle karşılaşacaksınız ve motivasyonu gün içinde  sürdürmek zor olabilir.

Girişimciliğin inanılmaz faydalarının daha zor kısımlarından daha çok işe yarayacağına inanıyorum. Bu söylendiğine göre, ilk başladığımda bildiğim birkaç şey var. Burada, girişimcilerin bilmesi gereken beş şey olduğuna inandığım şeyi paylaşacağım:


1. Zorlu Bir İş Gerektirir

Dışardan bakıldığında, girişimci yaşam tarzı oldukça güzel görünebilir: siz yaratıyorsunuz, bir şeyler yapıyorsunuz, kendi programınızı ve hayatınızı tasarlıyorsunuz. Ancak girişimci olmak, yoğun iş ve disiplin gerektirir. Bir girişimci olarak, kendi yolunuzu oluşturmaya sorumlusunuz. Bu, çok sayıda ayak işi gerektirebilir, araştırma yapabilir ve çoğu zaman iniş ve çıkışlar içerir.

Muhtemelen hayatınızda sahip olduğunuzdan daha fazla çalışacaksınız, bir günlük işinizde olduğundan daha fazla saat ayırın ve daha yüksek bir hesap verebilirlik seviyesine sahip olacaksınız. Fakat yaptıkları iş konusunda tutkulu olan girişimciler için çabaya değer.

2. Öz Motivasyon Anahtarıdır

Başarılı bir girişimci olmak için, öz motivasyon hayati önem taşır. Sonuçta, çoğu girişimci tipik olarak geleneksel bir iş yolunu takip etmiyor. Potansiyel projelerinizden kurtulmak için gerekli olan enerjiyi ve coşkuyu korumak için çok fazla zihinsel ve duygusal “yakıt” a ihtiyacınız olacak.

3. Bir Akıl Hocasının Gücünü Küçümseme

Tam açıklama: Bir tüccar ve girişimci olarak başladığımda, bir akıl hocam olmadı. Geçmişe bakılırsa, doğru bir rehberliğe sahip olsaydım, daha önce yaptığım başarı seviyesine ulaşabilirdim.

Başarılı bir girişimcinin rehberliğini aramak, kariyerinizdeki sonraki adımları nasıl atacağınız konusunda netlik kazanmanıza yardımcı olabilir.

4. Mükemmelliğe Değil İlerlemeye Odaklanın

Bir girişimci olarak, önünüzde net bir yol olmadan vahşi doğada bir öncü gibisiniz. Her şeyin düzgün yelken olmasını beklemeyin. Eğer mükemmellik için çabalarsanız, muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Ne yazık ki, her zaman barikatlar ve yanlış dönüşler olacak ve muhtemelen bir hata yapacaksınız.

5. Öğrenmeye Devam Etmelisiniz

Evet gerçekten: girişimciler meşgul insanlar olma eğilimindedir. Ama gerçekten başarılı olmak istiyorsan, öğrenmeye devam etmek için zaman ayırmalısın. Albert Einstein’ın dediği gibi, “Öğrenmeyi bıraktığınızda, ölmeye başlarsınız”

Hayat boyu öğrenen bir öğrenci olmak sizi bir girişimci olarak koruyacaktır. Alanınızı öğrenmeye devam edin. Rakiplerinize bakın. Dünya haberlerini takip edin. Yapabileceğiniz her şeyi öğrenin. Sadece zihninizi zinde tutmaya yardımcı olmaz, aynı zamanda bir sonraki harika fikrin nereden gelebileceğini asla bilemezsiniz.


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.