Küçük İşletmeniz için Sigorta Kullanın

images

Sigorta kavramı anlamak için yeterince kolaydır. Ödemelerinizi şimdi yaparsınız, böylece olumsuz bir olay meydana gelirse gelecekte tazminat alabilirsiniz. Hepimiz sigortaya ihtiyacımız olduğunu biliyoruz, Peki neden küçük işletme sahipleri uygun sigorta almıyor? Küçük işletme ürünlerinin anlaşılması zor mu? Genel sorumluluk, mesleki sorumluluk veya hata ve ihmallere ihtiyacım var mı? Yoksa değeri çoğu zaman gerçekleşmediği için mi? Önemli bir tehlikem var mı? Aldığım ürün bu tehlikeyi karşılayacak mı? Her ne sebeple olursa olsun, küçük işletmelerin, meydana gelmeleri halinde, tehlikelerden ve felaketlerden korunmasız olduklarını biliyoruz. 

KOBİ’ler Sigorta Hakkında Ne Düşünüyor?

Araştırmalara göre Türkiye’de 1.100 küçük işletme sahipleri arasında bir anket çalışması yapıldı. Yüzde 63 onlar işlerine risklerin genel olarak farkında olduğumuzu söylüyorlar. Bu riskler genellikle hırsızlık, dava açma, araba kazaları ve sözleşme anlaşmazlıkları içerir.

Küçük işletme sahiplerinin yüzde 60’ı sigorta yaptığını söylüyor. Yine de yüzde 40’tan fazlası kişisel sigortalarının, iş iddiaları için bile yeterli kapsama alanı olduğuna inanmaktadır. Hepsini bir araya getirerek, küçük işletme sahiplerinin yüzde 80’inden fazlasının küçük işletme sigortası yok ya da yalnızca iş koruma amaçlı kişisel sigortalarına güveniyor.

Örneğin, bir ev ofisiniz varsa, tipik bir ev sahibinin politikasının, iş verilerinin zarar görmesi veya işletmenin kapatılmasından kaynaklanan gelir kaybı gibi birçok işle ilgili hariç tutma ve sınırlama içerdiğini bilmek önemlidir.

Araç ve ekipman gibi iş amaçlı kişisel bir araç kullanıyorsanız, kişisel otomatik sigorta kapsamında olmayacaksınız. 
Küçük İşletme Korumasının Maliyeti

Küçük işletme sigortasının maliyeti, düşündüğünüzden daha azdır. Bu, iş sigortası alan küçük işletme sahiplerinin maliyetinin dökümüdür:

  • Yarısından fazlası yılda 4,000 TL ‘den daha az harcama yapar.
  • Yaklaşık çeyrek dönem yaklaşık 3.000 ile 6000 TL arasında
  • Bir çeyrek altında sadece yılda 5,000 TL harcamak

Ek olarak, gider talepleri genellikle maliyet-yarar oranı cazip hale getiren 10.000 ila 15.000 TL ‘yi aşmaktadır.

Sigorta, çevrimiçi kanallar aracılığıyla giderek daha fazla erişilebilir hale geldikçe, daha küçük işletme sahiplerinin ilgili sigorta ürünlerinden yararlanmasını beklemeliyiz. Belki de ürünler, müşterilere, projelere ve mesleklere özgü kapsama dahil, modern küçük işletmeler için daha iyi tasarlanacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.