Liderlik Stratejisinin Güçlü ve Zayıf Yönleri

photo1522749094573-1522749094574206202503

Rehberlik, şeffaflık ve işbirliğinin bir bileşimi, liderlerin dijital çağda rehberlik etmesine yardımcı olacaktır.

Herhangi bir endüstride liderlik, zamanla değişmek demektir. Gönderen ilişki dönemine üretim çağında, liderler modern buluşlar ve sosyal eğilimleri göz önüne alınarak çalışma biçimini taşıdılar.

Yeni teknolojilerin bozulması genellikle yeni yaklaşımlara uyum ihtiyacını işaret ediyor; yaşamanın, oyun oynamanın, çalışmanın ve lider olmanın gelişmiş yolları. Yapay zeka ve büyük veri gibi gelişen yenilikler, dünyamızı anlama şeklimizi hızlandırır ve mesleki yaşamlarımızda gelişir. Doğal olarak, liderlik stilleri modern günümüz girişimcisi için değişecek.

Dijital alan, işyerinde çalışanların özerkliğini artırabilirken, girişimcilerin de liderlik tarzlarını, başarılı iş stratejilerine öncülük etmek ve ölçeklenebilir şirketleri ayakta tutan iş kültürleri yaratmak için yeniden değerlendirmeleri gerekecektir.

Bağlam için, bugünün dijital ortamında neden yeni liderliğe ihtiyaç duyulduğunu anlayalım:

Dijital Çağda Liderlik Rollerini Değiştirmek

Değişim, iş dünyasında yenilikçi kalmak için yakındadır. Özellikle yeni dijital ortam, insanların (IoT), yapay zekânın (AI) ve büyük verinin makine öğrenim özellikleri gibi araçlarla insanların günün her saatinde hiper bağlanma ve bilgi sahibi olmalarını sağlıyor. Bu araçlar, çalışanların çalışma ortamlarında sahiplik, tanınma ve etki talep etmelerini sağlar. Ayrıca, bugünün müşterileri de hizmetleri daha kişiselleştiren ve günlük yaşamlarına entegre eden pazarlama ve geliştirme süreçlerinde yer almak istiyor. Değişim kaçınılmazdır ve bir girişimci olarak şu liderlik özelliklerine bir göz atın:
Kumandan

Güçlü ve pragmatik olan komutan liderliği, hangi hedeflere odaklanacağını ve başkalarına nasıl yönlendirileceğini belirliyor. Makine veya otomasyona sahip endüstrilerde – siparişleri otomatik olarak talep eden – veya basit görevleri yerine getiren doğrudan bağlı çalışanlarla, bu rol anahtar kalır. 

Komutan rolleri, sürecin işbirlikçi bir parçası olmak isteyen çalışanların veya müşterilerin tercihlerinin ürün veya hizmetle bütünleştiğini destekleyerek daha az etkilidir. Bununla birlikte, bu tip liderlik tarzı, yüksek marjinal maliyet ve şirket misyonuna katılım veya özveri için çok az ahlaki duruş sergilemektedir. Eğer üretim ya da metalaştırılmış mallar içeren bir alana dayanıyorsanız, bu liderlik stili daha uygun bir şekilde doğrudan bant genişliğine sahip bir komutan olmanızı sağlar.
İşbirlikçi

Geleceğin işbirlikçi liderleri, hedeflere ulaşmak için hem müşteriler hem de çalışanlarla birlikte çalışır. Bu liderlik tarzı daha az hiyerarşiktir ve sıfırdan tüketicilerden ve çalışanlardan daha değerli bir girdi oluşturur. Her bir tarafın kendi kendine verimli çalışmasını ve fikirleri daha kolay paylaşmasını sağlar.

Bu liderlik modalitesi son derece yenilikçi ve entelektüel sermayenin yaratılmasını yönlendiriyor.

Bu liderlik stratejileri aslında sizlere bir fikir verecektir. Bunları uygulamak ve başarıya ulaşmak da sizin elinizdedir.


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.