Başarınızın Keyfini Yerine Getirmenin En Yararlı Yolu Kalıcı Bir Miras Yaratma

20150724190206-success-focus-life-achievements

Dünyanın her yerinden insanların hayatlarını olumlu yönde etkileyebileceğimiz bir çağda yaşıyoruz. Dünyanın uzak köşelerine ulaşan internet ile, şimdi bu gezegende ayak izinizi bırakmanın artık tam zamanı. Mirasınızı yaratmanın zamanı geldi. Bana göre miras farklı anlamlara gelir. Ancak en çok hoşuma giden anlamı dünyaya faydalı bir şeyler bırakabilmek, kalıcı bir iz bırakabilmektir.

Mirasınız sizin için ne anlama geliyorsa gelsin, dünya üzerinde olumlu bir iz bırakabileceğiniz üç yol vardır.

İşte size bu üç yol:


Düşünce Liderlik Platformunuzu Oluşturun

Başarılı bir girişimci olarak, çok değerli dersler öğrendiniz. Başkalarının öğrenebileceği çok sayıda başarı ve başarısızlıklar var. Neden öğrendiklerinizi paylaşmak ve gelecek nesillere eğitim vermek için kişisel bir marka oluşturmayasınız.

İnterneti kullanarak, milyonlarca kişiye düşünce liderliğinizle ulaşabilirsiniz. Kısa videolar oluşturmak, bir podcast hazırlamak veya bir kitap yazmak, en büyük derslerinizi yakalamak ve ileriye taşımak için etkili formlardır.

Bugün bir web sitesi oluşturmak, içeriği kaydetmek ve kitlelere hızlıca ulaşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Facebook, Youtube ve Google gibi reklam araçlarını kullanarak, bu mesajları tüm dünyada milyonlarca insanın önüne yerleştirebilirsiniz.

Bir Düşünce Deposu Oluşturun

Bir düşünce kuruluşu, genellikle insanlık için hayati öneme sahip bir meseleyi ele almak, okumak, tartışmak, düşünmek ve yazmak için hiçbir şey yapmayan bir grup insandır.

Bir düşünce tankı, öğrenciler olmadan bir kolej gibidir. Profesörler öğretmezler, dünyanın en önemli sorunlarından bazılarını araştırır, tartışır ve yayınlarlar. Düşünce kuruluşları, fikirlerini kamuya, medyaya ve politika yapıcılara “satma” işindedir.

En yaygın düşünce kuruluşlarından bazıları , sürdürülebilir kalkınma ve dünyadaki yoksulların ihtiyaçları gibi önemli küresel meseleleri ele alan Brookings Institution , Heritage Foundation veya Earth Institute gibi ortak isimlerdir. Bunlar ingilizce sitelerdir ve örnek olması için verdim. Bu tarz bir şey oluşturabilirsiniz.

Bir Hayır Kurumu Başlatın

Ne hakkında tutkulu sunuz? Yoksulluğun giderilmesi ya da sanat, kültür ya da bilimleri ilerletmek hakkında mı? Bir söz vardır: “İyi şeyler yap, eğlen, para da beraberinde gelecek.” Bu, hem tutkulu olduğun bir nedenden ötürü kâr amacı gütmeyen bir kuruluşa başlamak için hem iş hem de hayırseverlik duygusunu yaratabilir.

Bir sadaka kamu yararları için değil, kâr için özel olarak geliştirilen bir kuruluştur. Katılabileceğiniz sınırsız çeşitlilik var.

Girişimci olarak hayatlarımız için mirasımızı yaratmamızdan daha anlamlı ve önemli bir bileşen yoktur. İşinizde veya organizasyonunuzda muazzam bir başarı elde etmiş olsanız da, sonuçta bu gezegende varlığınızı kalıcı olarak bırakabilirsiniz

Unutmayın, “Hayatın anlamı senin armağanını bulmaktır, hayatın amacı ise onu vermektir.”


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.