Çevrimiçi Para Kazanma: Temel Bilgiler

1_P9V-xLlUwmMIF0uLAOfCuw

Çevrimiçi satış dünyasına yeni bir kullanıcı olduğunuzu ve çevrimiçi para kazanmaya çalıştığınızı varsayalım, ancak küçük bir başlangıç ​​bütçesiyle başlıyorsunuz. Yeni işletme sahipleri için mevcut bilgi hazinesiyle, sınırlı fonlarınızı nasıl harcayacağınızı bilmek biraz korkutucu olabilir.

Başlamanıza ve başarıya doğru sizi yönlendirmenize yardımcı olacak dört adımlık bir kontrol listesi hemen aşağıda.


1. Lansmandan Önce Ne Sattığınıza Dair Geri Bildirim Almak için Zaman Ayırın

Eşsiz ve satılabilir bir ürün veya hizmete sahip olduğunuzu doğrulamak için arkadaşlarınızdan ve ailenizden onay almanıza gerek yoktur.  Bu insanlar size duygusal olarak bağlıdır ve paylaştığınız en büyük şey olduğunu düşünmeleri daha olasıdır.

Sosyal çevrenizde olmayan potansiyel müşterilerin pazar onayını alın. Bazı girişimciler, bir işletmeye para yatırmadan önce “cüzdanlarını çıkartacaklar” testini kullanıyorlar. Ancak asıl önemli olan geri bildirim alabilmenizdir. Olumlu veya olumsuz alacağınız her geri bildirim sizi bir adım öne taşıyacaktır.

2. Bir Web Siteniz Var mı?

Bir web siteniz olmalı, diyor Fluxe Digital Marketing’in kurucusu Joel Widmer. Sadece belirgin olmakla kalmaz – müşterileri geri göndermesi gereken bir şeylere sahip olmak için değil, bir web sitesine sahip olmak markanızın dijital ayak izini oluşturur. Sitenizi her sayfada e-posta yakalama fırsatları ile basit ve kopyadan uzak bir şekilde tutmalısınız.

3. Rekabetinizi ve Müşterilerinizi Bilin

Hem rakip hem de tamamlayıcı markalar üzerinde çalışın (örn. Yangın alarmı satıyorsanız, o zaman “ev güvenliği” web sitelerini arayın).  Müşterilerinizin hem rakip hem de tamamlayıcı markalar için web sitelerinde takılacağını biliyor musunuz? Potansiyel müşterinizin hangi siteyi ziyaret ettiğini görmek için SimilarWeb ve Google’ın ilgili arama sonuçları (her Google aramanın en altında bulunan) gibi arama araçlarını kullanmanızı öneririm.

4. Satış ve Pazarlama için Bir Eylem Planı Oluşturun

Amacınıza ulaşmanın bir yolu, hangi pazarlama yollarının kaldıracağını bulmaktır. Sosyal medya olanaklarının zenginliği göz önüne alındığında, izleyicilerinizin bildiğiniz bir ya da iki sosyal medya kuruluşuyla başlayın. Genel olarak, yeni ürünler için en iyi kanallar Facebook ve Pinterest, diyor Widmer. Uzmanlık ve hizmetler için LinkedIn’i deneyin. Her zaman bir planınız olsun. Plan, sizin yol haritanız olacaktır.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.