Müşterilerinize Ulaşmak İçin En Önemli Strateji

strateji 1

Bir izleyici bulmak, nerede bakılacağını bilmek ile ilgilidir.

Çoğu küçük işletme sahibi işe başladığı zaman ana stratejisi olarak ürünlerini büyük süpermarketlerin raflarına taşıma arzusu gütmektedir. Ancak bu sayede erken başarı elde ettikten sonra daha büyük zincirlerin takip edeceğini düşünürsünüz ama  perakende dünyası bu kadar basit değildir.

İzleyicilerinize ulaşmak için başka yerler bulun ve ürünlerinizi büyük teknoloji firmalarının ve kolej kampüslerinin kafelerinde ve kantinlerinde sergileyin.

Bu tecrübe bana balıkların nerede  tutulacağını öğretti. Ancak sadece büyük, iyi stoklanmış bir göle dönüşüp hattınızı düşürmek söz konusu değilse, kitlenizi bulmak için  en önemli strateji burada.


Halka Hitap Edin

Moda markası Zara, çok fazla reklam yapmadan yıllık 9 milyar dolarlık gelir elde etmeyi başaran bir firma. Perakende satış mağazalarını nereye açtığı konusunda çok stratejik bir yol izler. Çoğu zaman sadece büyük şehirlerdeki önemli yerlerde Zara mağazaları bulabilirsiniz.

Şehirler, 18 ila 40 yaşındaki moda severlerin hedef kitlesinin, benzer fikirlere sahip arkadaşlarına yakın yaşamaya başladığı yerlerdir. Bu ağızdan ağıza pazarlamanın, Zara’nın birincil değer önerisinin anahtarı olduğu ve sınırlı sayıda baskıda ucuz ancak modaya uygun kıyafetler ürettiği için önemlidir.

Arkadaşlar en son stilleri satmadan önce arkadaşlarına Zara’ya ulaşmaları gerektiğini söyler. Ortalama olarak, müşteriler her yıl sektör standartlarından beş kat daha fazla Zara mağazası ziyaret ediyor. Dünyanın en büyük moda perakendecisi, nerede balık tutulması gerektiği noktasında akıllı olmanın yanı sıra, müşterilerde de rol almaya devam ediyor.

Net Yeni Müşteriler

Şirketinizin diğer yerlerinde seyircinize ulaşma başarısından sonra büyük süpermarketler size gelecek ve ürünlerinizi stoklamak isteyecek. Bu zaferden sonra bile, müşterileri çekmek için yeni yollar aramaya devam edeceksiniz.

Bu, yeni bir kitleye markanıza yeni bir kitle getirmek ya da bir müzik festivalinde pop-up deneyimi yaşatmak için yeni bir insanla tanışabilmemiz için güneş koruyucu gibi tamamen farklı bir ürünün piyasaya sürülmesi anlamına gelebilir. Balıkların olduğu yerde balık tuttuğunuz sürece yeni bir fikir denemeye değer. Burada önemli olan başarı elde ettikten sonra ilerlemeye devam etmek ve başarının üzerine başarı eklemektir.


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.