Karanlık Web mi? Küçük İşletmeler Dikkatli Olmalı

binary-wallpapers-30635-7734936

Büyük kurumsal veri ihlallerinin ve sosyal medya skandallarının bildirilmesinin ardından, birden fazla endüstride yer alan küçük işletmeler, bir korsanın hit listesinde yer alabileceklerinden endişe duyuyor. Siber güvenlik öncelikli hale getirmemek – ya da görmezden gelmek – küçük işletmeler için artık bir seçenek değildir. Bu nedenle, birçok şirket, kendilerini işlerini etkileyebilecek doğrudan siber tehditlerden korumak için gerekli adımları atmaya başladı bile.


Web’in Görünmeyen Kısmı Var

İnternetteki pek çok yerden farklı olarak, web’in web’de indekslenmeyen ve arama motorları tarafından taranamayan bir bölümü vardır, karanlık web. Buraya erişmek geçekten zordur ve çok tehlikelidir.

Bu türden bir isimsizliğin yasadışı kabul edilmemesi karanlık ağı bir suç faaliyetinin sıcak yatağına çevirmiştir. Hırsızlar gerçek konumlarını ve kimliklerini maskeleyebildikleri için özel vatandaşlar tarafından çalınan kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler gibi değerli verileri satın almak ve satmak için karanlık ağı güçlendirdiler. Bu ağ tarafından bir şirkete ait bilgiler kolaylıkla çalınabilir ve satılabilir. Bu açıdan şirket sahiplerinin dikkatli olması gerekir.

Herkes Var Olduğunu Bilmiyor

Problemin bir kısmı, kuruluşların çalıntı malların alım satımı için karaborsa olduğunu bilmemesi ile başlıyor.  Hazırlanan bir veri raporu , küçük işletme çalışanlarının yüzde 26’sının  karanlık ağın ne olduğunu bile bilmediğini, veri ihlallerini daha da kötüleştirdiğini belirtti. Daha da kötüsü bazı küçük işletmeler, verilerinin bir başkası tarafından satın alınmasına ve kullanılmasına kadar tehlikeye atıldığının farkında bile olmayabilir.

Hassas Bilgiler Kapmak İçindir

Şirket-ticaret sırlarını çalmanın yanı sıra, bilgisayar korsanları da karaborsada satış yapmak için müşteri verileri gibi verileri arıyorlar. Kredi kartı numaraları gibi bilgilerin ortaya çıkması, müşterileri kimlik hırsızlığı riskine sokabilir ve gelecekteki davalar ve tüketici güveni kaybı gibi yankılara yol açabilir.

Kuruluşlar, Çok Geç Olmadan Karanlık Web Tehdidini Nasıl Ele Alabilir?

Karanlık ağda çalınan mallar için bir talep olduğu sürece, siber suçlular kara pazarda kâr getirecek veriler için küçük işletmelere karşı saldırı başlatmaya devam edecekler. Şans eseri, küçük işletmelerin hassas bilgileri harekete geçebilmek için karanlık ağda görünmesini beklemek zorunda değiller. Çalışanları iyi siber hijyen alışkanlıkları konusunda kötü amaçlı yazılım tespit yazılımları kullanmaya yönlendirmekten, küçük işletmeler karanlık web tehdidine karşı geri adım atmak için harekete geçebilir:

Karanlık web izleme ve yanıtlama araçlarını dağıtın. Bir organizasyon ihlal edildiğinde, çalınan bilginin kara pazara gireceği çok gerçek bir ihtimal var. Küçük işletmeler, karanlık web’de hassas bilgilerle ilişkili herhangi bir etkinlik tespit edildiğinde şirketleri uyarmak için karanlık web izleme araçlarından faydalanmalıdır.

Bugün, her iş siber suçlular için potansiyel bir hedeftir – ancak her şirket karanlık ağın tehdidiyle başa çıkmak için hazırlanmamıştır. Küçük işletmeler güçlü siber güvenlik programları geliştirdikçe, bir sonraki sahtekarlık kurbanı olma riskini azaltmak için karanlık ağa da yakından bakmalıdırlar.

Bunlarda İlginizi Çekebilir:

Şirketlerin Başlangıçta Başarısız Olmasının Ortak Nedenleri

what-you-need-start-new-business

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.