Müşteri Edinmenize Yardımcı Olacak 2 Kelime

BN-VH045_opelka_GR_20170926103836

Bir problem hikayen var mı? Eğer yoksa bir tane hazırlamaya başlamalısın.

Problem hikayesi.

Her neyse, “problem hikayesi”, daha fazla müşteri almak söz konusu olduğunda benim yeni favori dönemim oldu. İşte hızlı bir tanımlama: Bir problem hikayesi, perspektif istemcilerin acılarını ve durumlarını yönlendiren genel sorunu anlamanıza izin verme şeklinizdir.

Genel olarak çoğu işletme ve özellikle hizmet uzmanları bunu yapmaz.

Elbette, onlara işimiz hakkında bilgi vereceğiz. Ve onlara nasıl yardımcı olabileceğimizi söyleyeceğiz. Ve onlara ne almaları gerektiğini söyleyeceğiz. Ancak, kendi durumlarını ve bu konuyla ilgili özel sorunları ve zorlukları anlama açısından onlara yardımcı olmalıyız.

Siz onların, yani müşterilerinizin sorunlarını çözmek için bir araçsınız. Onların acılarına dokunun, problemlerini çözün.

Problemleri Çözün

Acılarına dokunmanız bir problemi anlamanızı sağlar. Bu nedenle, problem hikayesi. Ve buna bir “hikaye” (bir deyim ya da başka bir şeye karşı) problemi derim ki, hikayeler duygusal olarak başkalarıyla bağlantı kurmanıza izin veriyor. Sadece bir şey söylemek yerine başkalarıyla bir şeyler paylaşmanıza izin verir. 

Hikayeleri ve durumları hakkında konuşun ve sizinle çalışmaya başlamadan önce işlerin nasıl olduğu hakkında konuşun. Şeffaf olduğunuz ve hikayenin doğru olduğu sürece, bir sorun yaşamazsınız.

Eğer bunu doğru yaparsanız, o zaman bu hikayeniz bir pazarlama aracına dönüşecektir.
Bunu şuralarda  kullanabilirsiniz:

  • Web sitenizin / blogunuzun ana sayfasında.
  • Sosyal medya profillerinizde (kesinlikle LinkedIn  ve  Facebook’ta  ve potansiyel olarak başkalarıyla).
  • Bir satış görüşmesi sırasında perspektif müşterilerle konuşurken.
  • Sosyal medyada veya blogunuzda yayınladığınız video içeriğinde.
Nokta?

Problem hikayenizi, perspektif istemcilerin ilgisini çekeceğiniz her yere koymalısınız. Problem hikayeniz duygusal olarak başkalarıyla bağlantı kurmanıza izin verir, “gerçek” olduğunuzu ve benzer bir durumla başarılı bir şekilde baş ettiğinizi gösterir.

Ve bu, müşteri edinme stratejinizin sonuçları üzerinde kesinlikle büyük bir etki yaratacak … tıpkı benimkiyle olduğu gibi.


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.