Ekibiniz Nasıl Size Sadık Olur?

6612da61425d98755836902a8bde1bce_XL

Sadakat hala hayatta ve satılık değildir. Sadakat, güven gibi, yıkmak ve korumak için paha biçilemez ve paha biçilemez. Gerçek sadakat, asla cömert iknalara veya korku güdüsüne dayanmaz ve bir şeyin götürüleceği veya değiştirileceği tehdidine dayanmaz.

Çalışan sadakati, daha insan merkezli bir işyeri kültürü yaratılarak beslenir. Bize daha iyi bir çalışma kültürünün çalışanların katılımını ve üretkenliğini artırdığını ve çalışanın hedeflerini bir işverenin misyonuyla hizaladığını tekrar tekrar göstermemizi sağladı. Güçlü bir kültür sadece eğlence ve oyunlar ve tuhaf ikramiyeler değildir. İnsanlar çalıştıkları organizasyondan gurur duymak isterler. İnsanlar başarı ve derin bir tatmin duygusu hissetmek istiyorlar.

İşte ekibinizin sadık olması için birkaç strateji:


Performans Değerlendirmesi Yapın

İnsanlar geri bildirim almayı severler, işleri doğru bir şekilde aldıklarında fark edilirler ve olabilecekleri en iyi şekilde nasıl geliştirebileceklerini bilirler. Güçlü iletişim, yanlış anlamalar en aza indirilebilecek ve çalışan bağlılığı ve sadakatinin kutlandığı bir güvenlik ağı oluşturulacaktır.

Fırsat Verin

İnsanlar tüm işin başarısına katkıda bulunur. Değer açma, sadık ve mutlu çalışanlar tarafından yaratılır.  Yapılan bir ankette, çalışanların yüzde 33’ü sıkılmak ve yeni bir zorluğa ihtiyaç duydukları için yeni bir iş aramayı planladıklarını buldu. Şirketinizin gelişimi için çalışanlarınızın fikirlerini alın. Bu onlara değer verdiğinizi hissettirir. Değerde beraberinde sadakati getirir.

İnsanlar İşinizi Neden Bırakmak İstiyor yada Neden  İşinizi Seviyor? Sorun

İnsanlar işinizde hangi problemlerle karşılaşıyor, bu problemleri çözmek için neler yapıyorsunuz? Tüm bunlar aslında ekibinizin sadakat temellerini atan sorulardır. Çünkü vereceğiniz cevaplar çalışanlarınızın sadakatini kazanmanıza imkan verecektir. Aynı zamanda insanlar neden işinizi seviyor? Daha fazla ne yapabilirsiniz? Bu soruların cevapları da oldukça önemlidir.

Şeffaflık, güven ve yatırım, insanların hedefleri için çaba göstermeleri ve şirket içinde gelişmeleri için bir istek yaratmaktadır. İnsanların bir aidiyet, amaç, bağlılık ve başarı duygusu yaşadıkları bir çevreye liderlik eden yöneticiler, olumlu çalışan deneyimlerinin teşvik edildiği ve bir şirkete bağların güçlendirildiği bir yol oluşturur.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.