Müşterilerden Olumlu Yorum Nasıl Alınır?

Human resources and customer care

Mutlu bir müşteri, şirketinizin başarısının anahtarıdır – hem de bu çoğu zaman böyledir.

İnsanlar işletmenizden veya hizmetten memnun kaldılarsa, arkadaşlarına ve ailelerine söyleyecekler. Bu ağız kelimesinin gücü. Tek bir mutlu müşterinin sizi yakın çevresine anlattığını hayal edin.

Müşterilerinizin çevrimiçi olarak şirketiniz için olumlu yorumlar yapmasını sağlayabiliyorsanız, bir sayı ekleyebileceğiniz avantajlar görürsünüz.

Yorumların gücü, müşterilerin kendi başlarına yapacakları araştırmaların yerini almalarıdır. İnsanların bir işi kontrol etmek için aramak zorunda oldukları ya da Tüketici Raporlarına güvendikleri görülüyordu. Şimdi, çevrimiçi incelemelerle, kullanıcılar başka müşterilere ait bir şirketin olumlu (ve olumsuz) incelemelerini yıllarca görebilir. Müşterilerinizi ne kadar mutlu tuttuğunuza bağlı olarak, bu kişi şirketinizle bir satın alma işlemi yapmaya ikna edilebilir.

Şimdi panik yapmayın. İyi değerlendirmeleri alma konusuna odaklanmak, müşteriyi mutlu etmeye odaklanmakla tamamen aynıdır. Eğer dürüstlüğü, etikliği gözetiyorsanız zaten panik yapmanıza da gerek yok. Ama yine de endişeliyseniz olumlu yorumlar almak için bir kaç yol var:


1. Doğru Zamanda Doğru Sesle Sorun

Yorum bırakmayan memnun müşterilerle karşılaşmanız olasıdır.

Sormazsan asla bilmeyeceksin. O zaman sadece negatif yorumlarla kalacaksınız – çünkü bu, genellikle hep böyle olmuştur.

Tek yapman gereken sormak ve insanlar bunu yapacak. Bu yüzden benim için yaptılar.

Bu süreç için kritik olan, müşterilere doğru zamanda sormaktır. Deneyimlerinin sonuna kadar bekleyip, “Memnun musunuz? Hizmetimizden memnun musunuz?” diyorsunuz. Evet derlerse, o zaman “Çok teşekkür ederim. Sizden bir değerlendirme almak için size bir link göndereceğim. Yorumlarınız bizim için değerlidir.”

Öyleyse sor ve sonra size ve işinize ne kadar değer verdiklerini anlayın. Her şey karşılıklılıktan ibarettir.

2. Yorum Bırakmalarını Mümkün olduğunca Kolaylaştırın

Birinin bir değerlendirme yapmasını istediğinizde, bunu gerçekten yapmalarını kolaylaştırmalısınız.

Bu işlem ne kadar kolay olursa, müşteriler görevi sonuna kadar yerine getirecektir. Bir daha ki sefere bile siz uğraşmadan bunu hatırlayabilirler ve olumlu yorumlar bırakmaya devam edebilirler. Müşteriler her zaman kolay yolu sever. Yorum bırakmak için kimse uğraşmak istemez. Eğer siz onlara kolay yol sunmazsanız, yorum yapmak isteyen müşteri bile vazgeçecektir. Bunun için yazılarınızın hemen altın da kolay görünebilen bir yorum alanı bulundurun. Ayrıca yorum bırakmaları için insanlardan çok şey istemeyin. Ad, soyad ve mail adresi yeterli olacaktır.

Müşterileriniz size yorum gönderirse, işletmeniz büyüyecek ve müşterileriniz her seferinde size daha fazla güvenecek. Bu kadar basit bir yöntemden büyük bir kazanç.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.