Mülakat Becerilerinizi Geliştirmenin 5 Yolu

job-interview-panel-tease-today-160328

Bir görüşme, işe alım yöneticisinin amacının, görüşmelerde aranan adaylar arasından seçim yapmak olduğu bir ticari işlemdir. Bir adayın iki sorunu vardır: Birincisi, işe alma yöneticisini, pozisyon için ideal aday olduğuna ikna etmek ve ikincisi, diğerlerini (yani, iş için rekabet) gözden kaçırmak. Tüm bunlar kişiye bir görüşme sırasında gerçekten zora sokar. Mülakatı kaybeden kişileri incelediğimizde hemen hemen hepsinin bu sebeplerden ötürü kaybettiklerini görüyoruz. Bu açıdan sizlere birkaç öneri sunmak istedik. 

İşte mülakat becerilerinizi geliştirmenin en önemli beş yolu:

Öncelikle, tecrübeli bir görüşme koçu ile çalışarak mülakata hazırlanın. Bir mülakat koçu size belirli mülakat teknikleriyle pratik yapabilir, böylece sadece zor  sorulara cevap vermekle kalmaz, aynı zamanda tuzakları tanır ve yanlış şeyleri söylemekten de kaçınırsınız. 

İkincisi, bir durum / eylem / sonuç / planı hazırlayın. Bunlar deneyiminizle ilgili kısa özgeçmiştir, görüşmeci için işteki sorunları nasıl çözdüğünüzü açıklar ve işverenlerin size daha pozitif yaklaşmasını sağlar. 

Bu da ilgini çekebilir: İnsanların Sizi Beğenmesini Sağlamanın 10 YoluÜçüncü olarak, şirketi araştırın. Halk kütüphanesinde şirket hakkında olabildiğince fazla araştırma yaparak zaman geçirin. İş arayışının bu yönünü aşırıya kaçırmazsanız böylece ne görüştüğün görüşmeciyi, ne makro ne de mikro düzeyde, şirketin karşılaştığı sorunları göstermenin önemini küçümsemediğinizin bir göstergesi olacaktır. Sonuç olarak,  şirket hakkındaki detayların bilinmesi “kültürel uyum faktörü” nü doğrudan  geliştirecektir. 

Dördüncü olarak,  mülakatı yapacak kişiler hakkında olabildiğince fazla bilgi edinmek için kişisel bağlantılarınızı LinkedIn, Facebook, Google+ ve Twitter aracılığıyla kullanın. Bunu yaparken, onlarla ortak bir şey bulmaya çalışın. Bu çok önemlidir çünkü insanlar görüşme sürecinde bile ilişki kurabilecekleri adayları işe alırlar.

Bu da ilgini çekebilir: Etkili İnsanları Belirleyen 10 ÖzellikBeşinci ve son olarak, becerilerinizi ve niteliklerinizi dikkate alın ve görüşme esnasında bunları mümkün olduğunca ön plana çıkarmaya çalışın. Mülakat sırasında heyecanlanmayın ve karşınızdaki kişiye dürüst cevaplar verin. Asla yalan söylemeyin ve asla çok bilmişlik taslamayın. Kısacası konuşmalarınızda, jest ve mimikleriniz de ölçülü davranın. Hiçbir zaman birisinde aşırıya kaçmayın. Aşırılık sizi zora sokar ve mülakatınızın başarısız geçmesine neden olur.

Sizinde eklemek  istedikleriniz varsa yorumlarda paylaşın!


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.