Bir Patronun Kaçınması Gereken 3 Şey

Dont-be-the-Scary-Boss

Herkesin bir patron hikayesi vardır. Patron olmak ve bir işi yürütmek gerçekten çok zordur. Çünkü sadece işle uğraşmazsınız bir de çalışanlarınız ile uğraşırsınız. Ancak onlara nasıl davranmanız gerektiğini bilmiyorsanız, işte o zaman her şeyi berbat edebilirsiniz. Bu yazıda sizlere bir patronun nelerden kaçınması gerektiğini göstereceğim.

Hazırsanız başlayalım!

İşte bir patronun kaçınması gereken üç şey:


1. Çalışanları Dinlememek

Hasan adında bir çalışan düşünün. Hasan, şirketin web sitesine giden trafiği arttırmanın yollarını düşünür. Patronunun ofisine gider ve fikirlerini paylaşır. Patron umursamaz bir tavırla şöyle der: “Bunu düşüneceğim.” Bu gerçekten kötü, Hasan masasına döner ve fikri bir daha tartışılmaz.

Bir anket çalışmasına göre ülkemizdeki çalışanların çoğu bu durumla karşı karşıya kalıyor. Fikirlerine saygı duyan acil bir amir, çalışanların listelenen ilk 10 iş memnuniyeti faktöründeyken, katılımcıların sadece yüzde 37’si fikirlerinin alınmasıyla “çok memnun” olduklarını belirtmiştir. Üst yönetimde sahip oldukları iletişim ile sadece yüzde 23’ü “çok memnun” oldu.

Çalışanların fikirlerine saygı duyulmalı ve es geçilmemelidir. Çalışanlar fikirlerini sunma ve şirketi nasıl daha iyi hale getirebileceklerini açıklamayı hak ediyorlar. Bir patron bir fikri uygulamaya karar vermese bile, çalışanlar en azından seslerinin duyulup değerlendirildiğini hissetmelidir.

2. Çalışanlarla İyi İlişkiler Kurmamak

Güçlü bir liderin, çalışanlarına güvenmesi ve en iyi yaptıkları şeyi yapmaları için onlara bağımsızlık kazandırması gerekir.

Yine yapılan bir araştırmaya göre çalışanların sadece yüzde 13’ü, yöneticilerinin hedef belirlemelerine yardımcı olduğunu “kesinlikle kabul ettiler” oysa, bu çalışanların yüzde 69’u son derece meşgul olduklarını söyledi.

Bir patronun lider olması için, sadece talimatlardan daha fazlasını sağlaması gerekir. Ayrıca bu çalışanlar için rehberlik ve destek gereklidir. Takımın ihtiyaçlarını bilmek ve bunları hızlı bir şekilde ele almak, iş yeri liderliğinin önemli bir parçasıdır.

Yeni teknoloji sayesinde, patronların çalışanları ile iletişim kurması ve yönetmesi artık her zamankinden daha kolay. Örneğin, PeopleSpark , liderlerin her bireyin ilerlemesini izlemesine, geri bildirim sağlamasına ve onun nasıl çalıştığını takip etmesine olanak sağlayan bir platformdur.

3. Güçlü Yönlerinize odaklanmamak

Geri bildirimde bulunurken, liderler, bir çalışanın halihazırda iyi durumda olduğu şey yerine iyileştirmek için neye ihtiyaç duyduğuna odaklanmanın önemli olduğuna inanabilir. Ancak bu olumsuzluk aslında çalışanların katılımının azalmasına yol açabilir.

Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların %67’si patronların güçlü yönlerini görmek istediklerini ortaya koymuştur. Bu, çalışanlarınıza sert davranmanız anlamına gelmez. Onlara karşı her zaman güçlü görünün ve her türlü problemi çözebileceğinize inandırın.

Sizce bir patronun kaçınması gereken başka neler olabilir? Yorumlarda bize bildirin!


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.