Küçük İş Finansmanlarınızı Düzenleyin

business_world_48070

Kendiniz için iş yapmak büyük bir iştir. Her zaman uzun bir  yapılacaklar listesi vardır ve zaman zaman kendinizi farklı yöntemler denemiş olarak bulacaksınız. Para kazanmıyorsanız, işiniz bir hobidir. Küçük işletme finansmanlarınızı doğru bir şekilde yönetmek ve düzenlemek işinizin başarısına katkıda bulunabilir ve kâr hedeflerinize ulaştığınızdan emin olabilirsiniz. Kişisel finans gibi, küçük işletme finansmanlarınızı hedeflerinize bağlı olarak organize etmenin birçok yolu vardır.

İşte size finansmanlarınızı düzenlemek için birkaç yol:

1. Gelirinizi Takip Edin

Ne kadar kazandığını bilmek önemlidir. Gelirinizi aylık, haftalık, hatta günlük olarak takip edebilirsiniz böylece ne kadar para kazandığınızı daha iyi anlayabilirsiniz. Gelirimi izlemek için bir e-tablo kullanmayı seviyorum ve gelirimi, işletmemdeki farklı gelir akışlarını temsil eden kategorilere ayırıyorum.

Faturalama veya defter tutma yazılımı kullanıyorsanız,  iş gelirinizi takip etmenize yardımcı olacak bir program da kullanabilirsiniz. Gelirinizi takip etmenin bir başka yararı da, daha iyi izleyebilmeniz ve böylece sayıların nasıl dalgalanıp dalgalanmadığını belirleyebilmenizdir. Belirli bir gelir hedefiniz varsa, kesinlikle gelirinizi düzenli olarak takip etmeye başlamalısınız.
2. Masraflarınızı Takip Edin ve Denetleyin

Gelirinizi takip edecekseniz, masraflarınızı da izlemeniz gerekir. Girişimcilerin, işletmeyi sürdürmek için ödenmesi gereken önemli harcamaları vardır. Ayrıca cebinize giren para miktarını da düşürecektir. Sonuç olarak, çoğu işletme sahibi aslında masraflarını takip etmediği için para kaybediyor.

Giderlerinizi giderlerinizi takip ettiğiniz şekilde takip edebilirsiniz. Bunu yapmak, masraflarınızı düzenli olarak denetlemenize olanak tanır, böylece gereksiz masraflara aşırı harcama yapmadığınızdan emin olabilirsiniz.
3. Ayrı Bir Banka Hesabı Bulundurun

İşletmeniz para kazanmaya başlar başlamaz, paranızı ayırmanız gerekir. İlk kişisel girişimcilik yıllarımda tüm kişisel ve ticari finansmanlarımı tek bir banka hesabında tuttum   ve gerçekten pişman oldum. Bu baş ağrısını işiniz için ayrı bir banka hesabı açarak önleyebilirsiniz. Gelirinizi bu hesaptan kolayca takip edebilir ve nakit akışınızı detaylıca inceleyebilirsiniz. Zaten bankadan her ay bir bildirim alacağınız için takip işlemi daha da kolaylaşacaktır.

Bu temel basit ​adımlar, küçük işletme finansmanınızı takip etmenize ve düzenlemenize yardımcı olur.


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.