İşinizi Ne Zaman Döndürebilirsiniz?

16344637_1831852097027364_8648633785480380416_n

İşinizde bir şeylerin ters gittiğini anlamaya başladığınız an uzun uzun düşüncelere dalarsınız. Acaba işimi bu kötü durumdan nasıl kurtarabilirim diye düşünüp durursunuz. Karanlık ve fırtınalı günler sizi yoruyor, hatta bunaltıyor olabilir. Havluyu atmamanın bir yolu var mıdır diye hep merak içindesinizdir. Ortada bir probleminiz var ve belki de gerçekten büyük bir problem. O zaman bu problemin bir çözümü var mıdır ona bakmamız gerekir. Gelin hep birlikte bir çözüm olup olmadığını inceleyelim.

Nerede Duruyorsunuz

Sırada ne olduğunu düşündüğünüzde, siz ve takımınızın nerede durduğunu düşünmelisiniz.

  • Finansman : En az altı ay daha sizi idare edecek paranız var mı?

  • Personel : Personeliniz görevlerine inanıyor mu, görevleri yerine getiriyor mu?
  • Yatırımcılar : Firmanızın en büyük fon verenleri sizi destekliyor mu?

Cevabınız tüm bu sorulara evet ise, o zaman şansınız var demektir, işinizi kurtarabilirsiniz. Cevap, bu soruların bir ya da ikisine uymuyorsa, bırakmayı ciddi olarak düşünmelisiniz. 

Başarıyı büyüleyen ve başarısızlığı şeytanlaştıran bir pazarda ve toplumda, bırakma tüm seçeneklerin en kötüsü gibi görünebilir. Ancak başarılı insanlara baktığımızda hepsi işlerinde zaman zaman başarısızlıklar yaşamıştır. Onları ayıran ise işlerini başarıyla döndürebilmeleridir.
İnatçı mısınız?

Girişimciler çoğu zaman inatçıdır. Yaptığınız şeye aşık değilseniz, kendinizi değiştirmek için bir yol bulmalısınız, böylece şirket, başarmak için en iyi şansa sahip olacaktır, çünkü tutkunuz olmadan başarılı olamazsınız. Pek çok iyi işletme sahibi, işletmelerini içgüdüsel olarak bilir; böylece, herhangi bir zamanda büyüme oranlarını veya gelirlerini veya herhangi bir önemli ölçüyü sorsaydınız, sayılara bakmadan oldukça doğru bir şekilde yanıt verebilirler. Başarılı girişimciler inatçıdırlar ve yardım almaktan da asla çekinmezler. Kendilerine bir akıl hocası bulurlar. Şirketlerini doğru zamanda döndürebilmenin yolunu aralar. Eğer inatçı değilseniz şirketinizin hiçbir şansı yok. Sadece kaybedersiniz ve bu kaybında geri dönüşü olmaz. İnatçılık bazen yanlış anlaşılabilir, ancak inatçı insan, işini seven insan çevresindeki insanlara karşı da dürüsttür. Dürüstlük ise şirketinizi kurtarabilir. O halde inatçılık içerisinde pek çok unsuru barındıran önemli bir kavramdır. İnatçı olun, işinizi sevin ve işinize sahip çıkın.

Korkularınızı ve tüm olumsuzlukları bir kenara bırakın. Kendinize ve çevrenizdekilere güvenin ve geleceğe ve geleceğe dair umutlarınıza karşı dürüst olun.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.