Girişimcilerin Kendilerine Sorması Gereken 3 Soru

shutterstock_194422361

Girişimci olmak zordur ve her gün farklı zorluklarla mücadele edersiniz. Gerçek girişimcilik ise farklı bir olgudur ve daha fazlasını gerektirir. Bu açıdan girişimcilerin kendilerine sorması gereken bazı önemli sorular vardır. Bu sorulardan en önemlileri şunlardır:

1- Kendinizi Nasıl Tanımlarsınız?

2- Başkalarının Başarısına Nasıl Tepki Gösterirsiniz?

3- Detaylara Odaklanır mısınız?

Hadi bazı cevaplar alalım. İşte başlıyoruz!


Kendinizi Nasıl Tanımlarsınız?

Kimsiniz, hedefleriniz neler, hedefleriniz ulaşılabilir mi? Aslında tüm bu sorular kendinizi tanımlamanız noktasında önemlidir. Büyük, başarılı şirketleri incelediğimiz de kurucularının kendilerini başarılı bir şekilde tanımladıklarını görüyoruz. Hemen hepsi hayatta ne yapmak istedikleri konusunda eminler. Ve asla tereddüt yaşamıyorlar, çünkü kafalarında bir planları var ve o planları gerçekleştirmek için var güçleriyle çalışıyorlar.

Başkalarının Başarısına Nasıl Tepki Gösterirsiniz?

Gerçek girişimciler başkalarının başarılarına saygı gösterenlerdir. Çevrenizde sizden daha başarılı insanlar vardır ve olacaktır da. Bunun önüne hiçbir zaman geçemezsiniz. Eğer kendinizi bir girişimci olarak tanımlıyorsanız, başkalarının başarılarına saygı gösterin. Kıskançlık ve fesatlık bizim vizyonumuzda yoktur, olmamalıdır. Başkalarının başarıları sizi mutlu ediyorsa, işte siz gerçek bir girişimcisiniz demektir.

Anlıyorum-bu her zaman kolay değil. Birisi her zaman bizden daha iyi olacak. Fakat sırf buna bakıp üzüntüye kapılamayız. Bu, sizi hiçbir yere götürmeyecek ve kaybedeceksiniz. Bu açıdan asla başkalarının başarılarını kıskanmayın.

Detaylara Odaklanır mısınız?

Çoğu başarılı girişimci kimsenin fark edemediği şeyleri fark etme yeteneğine sahiptir. Bir işe girmeden önce detaylıca araştırma yaparlar ve her zaman detaylara odaklanırlar. Büyüyen şirketler, detayları sürekli olarak gözden geçirenlerdir. Küçük bir işletme olabilirsiniz ya da kendinizi sıradan bir girişimci olarak görüyor olabilirsiniz. Ancak bazı ufak detayları kaçırmaz, fark ederseniz, işte o zaman başarılı bir işletme ya da bir girişimci olabilirsiniz.

Kendiniz ve işletmeniz için nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve bir girişimi olmanın tanımını artık biliyorsunuz.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.