Bazı İnsanlar Girişimci mi Doğar?

idea-generator

Bir iş kurmanın bariz risklerine rağmen, girişimcilerin yüzde 67’si kendilerini risk almaya karşı dikkatli olarak tanımlamaktadır. Bunun bir nedeni, risk algısı olabilir. Girişimcilerin yüzde altmış üçü, kendi işine sahip olan birinin büyüdüğünü biliyorlardı. Bir akrabasının (yüzde 36), bir kardeşin (yüzde 11) veya yakın bir aile dostunun (yüzde 14) olup olmadığı, çoğu girişimcinin hayatlarında birilerini sonradan modellemesi gerekti. Bir akıl hocası bir girişimcinin içindeki cevheri açığa çıkarmaya yardımcı olur. Evet, bazı insanlar girişimci doğar ve bunu sonradan fark eder.


Daha Küçük Bir Çocukken…

Ben girişimci doğduğumu düşünüyorum. Daha küçük bir çocukken metrolarda, kalabalık yerlerde su satar harçlığımı kazanırdım. Peki bunu neden yapardım? İhtiyacım olduğu için mi? Hayır. Sağ olsun babam beni hiçbir zaman parasız bırakmadı. İhtiyacımda yoktu, babamdan dilediğim zaman para alabiliyordum. Ancak dediğim gibi ben girişimci doğmuşum. Çocukluğumdan bu yana hep iş planları yapardım, aklıma sürekli farklı fikirler gelir ve bunları gerçekleştirmek için çalışırdım. Başarısız olduğum zamanlarda olurdu, fakat ben pes etmezdim. Bunları size neden anlatıyorum? Sakın beni yanlış anlamayın, tüm bunları böbürlenmek için söylemiyorum. Sadece içinizdeki cevheri fark etmenizi istiyorum. Evet, hayat ZOR ama bir girişimci olduğunuzu düşünüyorsanız artık harekete geçin. Bir şeylerin olmasını bekleyerek sadece zaman kaybedersiniz.

Okul ve Gerçek Dünya

Okumak, belki de benim hayatımda yaptığım en değerli şeydi. Okuyarak  olaylara farklı açılardan bakabilmeyi daha farklı düşünebilmeyi öğrendim. Ben üniversiteyi kazandığımda çevremdeki bazı insanların ”okuyup ne yapacaksın, boş ver’ dediklerini hatırlıyorum. Eğer onları dinleseydim, kendimi geliştiremez ve olaylara farklı açılardan yaklaşamazdım. Öğretmenlik mesleğini seven birisi olarak öğretmenlik okudum ve insanlara bir şeyler öğretmekten mutluluk duyuyorum. Bu, hayatımın en önemli parçası…Ancak diğer taraftan bu tek başına yeterli olmuyor. Hayatınızı devam ettirebilmek için az da olsa para kazanmanız gerekiyor. Gerçek dünya okul hayatından farklıdır. Okurken gerçek dünyanın tam olarak farkına varamıyorsunuz. Bunun için sizlere en büyük tavsiyem, ne olursa olsun okumanız ve para kazanmak içinde alternatif yollar düşünmenizdir. İçinizde az da olsa bir girişimci ruhu hissediyorsanız, onu açığa çıkarmaktan çekinmeyin. Unutmayın, dilerseniz, gerçekten ister ve hissederseniz dünyayı bile değiştirebilirsiniz.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.