Depresyonla Mücadelenin 3 Yolu

o-WOMAN-DEPRESSION-facebook

Girişimciler benzersiz bir dizi zorluklarla karşı karşıya. İşte bu zorluklar için nasıl hazır olabilirsiniz?

Bir işletme sahibi olmak bir duygusal yükler kümesiyle birlikte gelir. Finansal olarak ayakta kalmak için çalışırken, birçok paydaşın beklentilerini karşılamada zorlanıyor olabilirsiniz. Yapılan bir araştırma girişimcilerin hissettikleri yeni psikolojik stresleri araştırdı. Araştırma, yüzde 72’sinin – dört girişimciden yaklaşık üçünün ruh sağlığı sorunları yaşadığını ve bunların yaklaşık yarısının en az bir ömür boyu akıl sağlığı durumunu rapor ettiğini ortaya koydu. Girişimciler için rakamlar önemli ölçüde düşüktü.

Tahmin edilebilir depresyon ve anksiyete ile mücadele etmek için, ruh sağlığınızı güçlendirmeniz gerekir, bunun içinde  kendinizi stratejilerle kollamanız icap eder. İşte sizlere iş hayatında depresyonla mücadele edebilmeniz için üç yol:


1. Zihninizi Hareketle Temizleyin

Muhtemelen daha fazla egzersiz yapmanız gerektiğini düşünüyorsunuz. Bilim, sadece bel kemerinizi gevşetmekle ilgili değil, o da sizinle aynı fikirde. Hareket size büyük bir oksijen verir ve aklınızı tam anlamıyla genişletir.

Spor yaparak sadece fiziksel zindelik elde etmezsiniz. Aynı zamanda zihninizin de zinde kalmasına yardımcı olursunuz.

2. Hayır Deyin… Lütfen

Her fırsat eşit şekilde yaratılmamaktadır. Bir şans kendini gösterse bile, her zaman bir anı olmaz. Seçici olmak biraz cesaret ister – çok değerli görünen şeylere “hayır” demek zor.  Ancak bu şeyler sizi zayıflatacaksa o zaman buna değmez, hayır diyebilmelisiniz.

Sadece günde 24 saat, haftada 168 saatiniz var. Bu fırsat sizi zayıflatan şeylerden uzaklaşmanız noktasında yeter de artar bile. Zaman kaybedemezsiniz, size zaman kaybettiren şeylere ”hayır” deyin…Lütfen.

3. Hedef Uyumu

İş hayatı dengesi tehlikeli bir mittir. Girişimci olarak, çok çalışmak statükonun bir parçasıdır. Aynı zamanda, tüm çalışmalarınızı ailenizin, arkadaşlarınızın veya benliğinizin pahasına yapmak zorunda değilsiniz, bu yüzden önceliklerin size ve sizinkilere en iyi hizmeti verdiğine karar verin. Hedef uyumu bu noktada çok önemlidir. Bir hedef koyarken bencillikten uzak durmalısınız.

Her girişimcinin yaşamında stres vardır. Bu hep böyle olacaktır, öyle olsun. Çünkü seçtiğin kariyer yolunun bir parçası olacağını biliyorsun, neden stresle savaşmak için kendini zihinsel olarak desteklemiyorsun? Korku ve endişe karşısında pozitif kalmak için beyninizi eğitin; bu deneyimde başarılı olmanın tek yolu.


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.