Şirketiniz Neden Müşteri Kaybediyor?

ss-customer-cx-happy-smiley

Müşteri elde etme yolculuğunuzda yaptığınız bazı hatalar müşterilerinizde kafa karışıklığına neden oluyor olabilir. Ve şaşkın müşteriler asla sizde satın almazlar. Web siteme geldiğinizde gördüğünüz ilk şey web sitemin tasarımıdır. Aynı zamanda biraz aşağıya indiğinizde sitemde yer alan tüm makalelere kolaylıkla ulaşabilme imkanınız vardır. Yani her şeyi önünüze koyduk, size düşen ise bu değerli stratejleri okumaktır. Aynı şey şirketin web sitesi içinde geçerlidir. Şirketinizin ürünlerini web sitenizde satıyorsanız, tasarımdan yazılara, yazılardan fiyat etiketlerine kadar her şeye dikkat etmeniz gerekir. Yapılan bir araştırmaya göre müşterilerin %75’i şirketin güvenilirliğini web site tasarımıyla değerlendirdikleri görülmüştür.

İşinizin netlik eksikliğinden muzdarip olup olmadığından emin değil misiniz? Aşağıda yer alan maddelere bir göz atın. Eğer bu maddelerden biri sizi tanımlıyorsa o maddeyi düzeltin.


1. Web sitenizin İstatistikleri Kapalı Görünüyor

Çoğu insanın bir web sitesine geldiklerinde ne yapacağını bildiğini varsayıyoruz. Ancak web siteniz örgütlenmemiş veya dağınıksa, müşteriler oraya vardıklarında nereye gideceğini bilmeyebilirler. Belki müşteri sizi aramak ister, ancak iletişim bilgileriniz gömülüdür. Ya da belki de doğrudan sitenizden bir ürün satın almak ister, ancak ödeme işlemi çok karmaşıktır. Web sitenizdeki bir şey kapalıysa, istatistikleriniz bunu gösterecektir. Muhtemelen çok sayıda ziyaretçi göreceksiniz, ancak çok sayıda geri dönüş alamayacaksınız.

2. Müşteri Kararsızdır

Müşteriler karar aşamasındayken, anlaşmayı imzalamak ve kararlarını vermek için elinden gelen her şeyi yapmak istersiniz. Şaka yapıyor ya da bu kararı veremiyor gibi görünüyorsa, ortada yanlış bir şey vardır.

İhtiyaç duydukları tüm bilgilere sahip olamazlar. Bir şey hakkında kafaları karışırsa, zihnini rahatlatmak senin işin. Müşterilerinizle açık olduğunuzdan emin olun ve sahip olabileceği sorunlar veya endişeler konusunda yardım teklif edin.

3. Müşteri Ürünü Nasıl Kullanacağını Bilmez

Müşterilerinizden tekrar tekrar gelen bir soru var mı? Ürününüz veya hizmetinizle ilgili sürekli olarak aynı soruyu alıyorsanız, yanıtın daha açık olması gerekir.

Müşteriler, basit konular için destek ekibinize başvurmak zorunda kalmamalıdır. Müşterilerinizin ürünlerinizi ve hizmetlerinizi kullanmasını kolaylaştırmanız gerekir. Bu, onlar için bir şeyler ayarlamanıza yardımcı olmak ve bunları ürününüzün kullanımına uygun şekilde eğitmek anlamına gelir . Müşterilerinizi hazırlayıp ihtiyaçlarınızı ne kadar çok hazırlarsanız o kadar memnun olurlar.


 

2 Comments »

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.