Neden Ağızdan Ağza Pazarlama Önemlidir?

WOM

Markanız ve işletmeniz hakkında insanların sohbet etmesi önemlidir. İşletmeniz için sosyal medyada reklam verebilirsiniz ya da bir web sitesi açıp SEO faliyetleriyle müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Ancak asıl kaynağın bir kişinin arkadaşlarından, ailesinden geleceğini unutmayın.

İnsanlar güvendikleri birinden bir şey duyduğunda, bu tavsiyeye içgüdüsel olarak güvenirler. Aslında, ağız sözcüğü o kadar etkileyicidir ki, ülkemizde yaşayan insanların yarısı bunu etkili bir şekilde kullanmaktadır. 🙂 yapılan bir araştırma Türkiye’deki insanların yüzde seksen üçünün, ağızdan ağza bir tavsiyede bulunduğunu – yüzde 55’inin ise en az ayda bir öneride bulunduklarını ve yüzde 30’unun da bunları haftalık olarak yaptıklarını göstermiştir.


İnsanlara Güven Verin

İnsanlara güven veren bir işletme büyük beğeni toplar. Beğeni sonrasında başarıyı beraberinde getirecektir. İnsanlar size güvendiğinde kendiliğinden sizin reklamınızı yapmaya başlayacaktır. Reklam için ekstra para harcamanıza gerek yoktur. 🙂 Bunu zaten güven verdiğiniz müşteriler sizin için yapacaktır. Tipik insan tiplemesini bilirsiniz sevdiği, beğendiği bir şey olduğunda hemen yakın çevresine bunu anlatmaya başlar. Özellikle bayanlar bunu çok yapar, bir ürünü beğendiğinde hemen arkadaşına mesaj atar. 🙂 Öyle değil mi bayanlar? 🙂 🙂

Ağzın Gücünü Hafife Almayın

İnsanlar en fazla sosyal medyada vakit geçirir, özellikle twitter ve instagram bu konuda önde gelir. Ülkemizdeki insanların büyük çoğunluğu instagram kullanır. Kalan %50’lik kısmı ise twitter ve facebook alır. Ancak ne olursa olsun hiçbirisi ağzın gücünün yerini alamaz. İsterseniz günün 24 saatini sosyal medyada geçirin. Binlerce hatta milyonlarca takipçiniz olsun. Hiçbirisi en etkili reklamın, yani ”ağzın gücünün” yerini alamaz. Ülkemizde insanlar dedikodu yapmayı sever, bunu hepimiz biliriz. Duyduğumuz güzel bir şeyi hemen anlatmak için sabırsızlanırız. Bu aslında kötü bir şey değildir, aksine iyi bir şeydir. Özellikle küçük işletme sahipleri için kaçırılmaması gereken bir nimettir. 🙂

O halde dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta vardır:

  • Güven vermek
  • Kaliteli ürün sunmak

Bu iki duruma dikkat ettiğiniz taktirde işletmeniz zaten başarı sağlayacaktır. Sosyal medyanın gücü önemlidir ve asla hafife alınamaz. Ancak biz KİEM olarak markalaşmanın önemine inanırız. Bunu yapmanın en iyi yolu da yukarıda söylediğim hususların uygulanmasından geçer.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.