Kadın Girişimcilerin Karşılaştığı 4 Zorluk

Formal or casual? You decide

Ülkemizde yaşayan kadınlar artık ev kadını olmakla sınırlı kalmıyorlar, bir meslek edinme arzusuyla hareket eden insan sayısı oldukça fazla. Toplumun her alanında sanat, eğitim, siyaset ya da haber sunan pek çok iş kadını var.

Küreselleşmenin ve onun müteakip zenginliklerinin etkisi, ülkedeki erkek milletvekilleri kadar rekabetçi bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Ülkemizdeki kadın girişimciler sadece ülkelerinde tanınmakla kalmıyor küresel olarak da tanınmakta ve takdir edilmektedir. Fransızca’da ‘girişimci’ terimi kabaca ‘maceraperest’ anlamına gelir. Bir kadın bu maceraya modern iş dünyasında girdiğinde, zorluklar oldukça büyük olabilir.

İşte ülkemizdeki kadın girişimcilerin karşılaştığı bazı zorluklar:


Sınırlı finansman

Bir iş kurmak için finansman çok önemlidir. Bununla birlikte, ülkemizdeki kadınların kendi şahsına ait mal veya varlıkları yoktur. Bu nedenle, teminat eksikliğinden dolayı kredi başvurusu yaparken bir sorunla karşılaşırlar. Bu sadece Türkiye’de değil, dünya çapında bir sorun. Yayınlanan bir rapora göre kadınların iş hayatında erkeklere oranla daha az fon aldıkları sonucuna varılmıştır.

Böyle bir durum söz konusu olduğunda, kadın girişimciler genellikle arkadaşlarına yada akrabalarına bel bağlamak zorunda kalmaktadır.

Erkek Meslektaşlarına Karşı Sert Rekabet

Uzun bir süre boyunca, girişimcilik erkekler tarafından yönetilen bir alan olmuştur. Senaryo değişirken, hala önümüzde uzun bir yol var.

Gerçeklerle devam eden Türkiye, tüm dünyada en büyük üçüncü başlangıç ​​üssüne sahip. 2018’de 1000’den fazla yeni start-up(yeni girişim) eklenmiştir. Ancak, Türkiye’deki kadın iş ​​kurucularının oranı% 10’dur. Erkek meslektaşlar karşısındaki rekabet kadın girişimcileri olumsuz etkilemektedir.

Sıkı Rekabet

Kadın girişimciler, reklamlar için çok para harcayabilecek örgütsel bir yapıya sahip değildir. Bu nedenle, ürünlerini pazarlamak için sıkı bir rekabetle karşı karşıya kalmaları gerekiyor. Bu tür bir rekabet sonuç olarak kadın işletmelerinin tasfiyesi ile sonuçlanır.

İş Yaşam Dengesi

Dünya genelinde kadınların, ailelerinin bakımında daha büyük rol oynaması bekleniyor. Bir iş sahibi olmak ve işletmek uzun saatler demektir ve bu nedenle kadınlar için iş-yaşam dengesi bir sorun haline gelebilir.

Çalışan anneler  çocuklarına bakmak için çok fazla zaman ve enerji harcar, bu nedenle işlerine daha az öncelik vermeye başlarlar. Öte yandan erkekler, hanehalkı sorumluluklarında genellikle ikincil bir rol oynarlar. Ancak günümüzde artık yavaş yavaş bunun değişmeye başladığını görüyoruz. Kadın ve erkek hanehalkına karşı aynı sorumlulukları birlikte üstlenmeye çalışıyorlar. Elbette bu güzel bir şey. Ancak bunun için daha çok yol katedilmesi gerekiyor.

Bunlar kadın girişimcilerin karşılaştığı en büyük zorluklardır. Kimi pes edip bu sevdadan vazgeçse de kimi hala bu mücadelesini sürdürmektedir. Bize göre ise, rüyalarınızın peşinde koşmalı ve asla vazgeçmemelisiniz. KİEM olarak kadın girişimcilere ayrı bir değer veriyoruz ve girişimcilik yolculuğunuzda size yardımcı olmak için buradayız.

Bunlarda İlginizi Çekebilir:

Zaman Kadın Girişimcilerin Zamanı        Kadınlar Emekli Olmak için Ne Yapabilir?

universalthreadannouncement_inlinepension-fiscal-advantages-1920-1


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.