Neden Şirketim Para Kazanmıyor?

29122918081320171044

Bazı insanlar insanlara faydalı şeyler sunarak bazıları da sadece para kazanmak için iş yapar. Her iki durumda da ne olursa olsun bir işletmenin ayakta kalabilmesi için para kazanması gerekir. Öyleyse gelin şu basit soruyu ele alalım: İşimden nasıl para kazanırım?

Çoğu işletme sahibi için cevap oldukça basit: Bilinçli olarak hareket ederim ve istediğim şeyi alırım. Ancak şirketinizin parasını her gün her hafta her ay  yönetiyor musunuz?  para planı yapmazsanız işler bir noktadan sonra kilitlenecektir ve bunun sonucunda da ne yapacağınızı bilemez hale gelirsiniz. İşte sorun tam da bu. Peki çözüm nedir? Bir plan yapın, işlerinizi, gelirlerinizi ve harcamalarınızı günlük veya haftalık olarak yapın, çalışmayı tanımlayın ve ilerlemeyi aylık olarak takip edin.


1. Bir Plan Yapın

Para planınız basit bir Excel elektronik tablosu olabilir. Önemli olan iş faaliyetlerini gelirle ilişkilendirmektir. Her çalışanın ücreti ne yapar? Ne satıyorsun?

Ürün satıyorsanız, bireysel satış projeksiyonları yapmanız gerekir. Eğer sabit oranlı hizmetler satıyorsanız, o zaman kontratları ve her bir sözleşmenin dolar değerini takip etmelisiniz.

Oku: İşinizi Büyütmenize Engel Olan Bu 4 Şeyden Kaçının

2. İşi ve Geliri Günlük veya Haftalık Olarak Kontrol Edin 

İşinizi ve gelirlerinizi haftalık kontrol edin. Her hafta, çalışanların zamanlarını ve sayılarını takip edin. İşlerin nasıl gittiğini ve nasıl daha iyi olabileceğini sorun. Baskıya uygulamayın. Açık, cesaret verici ve spesifik olun. Ekip üyesi hedeflere ulaşmıyorsa, nedenini öğrenin.

Nedeni bulduğunuzda, tek seferlik bir şey olup olmadığını ya da bir daha olup olmayacağını belirleyin.

3. Günlük veya Haftalık Masrafları Takip Edin

Çoğu işletme sahibi finansal bilgilerini yıl sonuna kadar bekletir ve ardından bir muhasebeciye teslim eder. Para bir işin can damarıdır ve masraflarınızı takip etmeniz gerekir. Ne kadar para harcıyorsunuz? Harcamayı planladığın gibi mi harcıyorsun? Bu soruların cevabını haftalık olarak biliyorsanız, rota ve hızı düzeltebilir ve hedefinize ulaşabilirsiniz.

Oku: İşletmede Başarılı Olmak için 5 İletişim Becerisi

4. Aylık İlerleme Durumu

Bu planın son adımı, ilerlemeyi veya geliri aylık olarak kontrol etmektir. Daha fazla kazanmak ve daha az harcamak için ne yapabileceğinizi kendinize sorun. Bu alanlarda iyileştirme yollarını bulmaya devam ederken, hız kazanacak ve daha hızlı net gelir elde edeceksiniz.

İşletmeler, her işi para kazanmaya, maliyeti düşürmeye, daha iyi sonuçların daha çabuk verilmesine veya riski azaltmaya bağlayarak başarılı olur. Önemli olanın ne olduğunu bilmelerini sağlayarak ekip üyelerinizi motive edin. Daha sonra, nasıl bir fark yaratacağınızı onlara gösterin, haftaya ve aya göre.

Bunu yapın ve sadece hedeflerinizi gerçekleştirmekle kalmayacaksınız – bunları aşacaksınız.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.