Etkin Pazarlama Teknikleri ile Satışlarınızı Artırın

Marketing-Campaigns_700x355-01

Bir işletme için düşünüldüğünde, satış antlaşmasını kapatmak veya bir iş teklifini değerlendirmek birbirinden farklı şeyler gibi görülebilir. Ancak durum hiçte öyle değildir. Her iki durumda da doğru kişileri tanımlamanız, düşünceli bir şekilde onlara ulaşmanız ve sorunu çözebilecek bir ürüne veya kişiliğe sahip olduğunuzu hissettirmeniz gerekir. Etkin pazarlama için bu hususu göz önünde bulundurmalısınız. Bu açıdan ürününüzü pazarlamanıza yardımcı olmak için en iyi satış pazarlama uzmanlarından bazı fikirler edindik.

İşte en etkili dört satış tekniği:

1. Ödevlerinizi İyi Yapın

Bir ürünü satmaya çalışıyor olsanız bile, önce eldeki fırsatlarla ilgili araştırma yapmak için zaman ayırmalısınız. Hiçbir satış elemanı araştırma yapmadan müşterilere ulaşamaz. Etkin pazarlama denildiğinde temel basamak her zaman araştırma yapmaktır. Elinize kağıt-kalem alın ve rakiplerinizi, onların ürünlerini, fiyatları her şeyi not edin. Bir müşteriye satış yapmadan önce bu hususa dikkat ederseniz o zaman bir adım öndesiniz demektir.

2. SPIN Tekniğini Kullanın

Satış ekiplerinin dünya üzerinde  kullandığı en önemli strateji SPIN tekniğidir(Durum, Problem, Uygulama, İhtiyaç-kazanç). Bu, onların acı noktalarının ne olduğunu saptayarak ve bunları nasıl ele alabileceğinizi tartışarak satış için nasıl hareket edeceğiniz anlamına gelir.

“SPIN satışı kanıtlanmış bir satış metodolojisidir ve 65.000’den fazla satış görüşmesinin kapsamlı bir çalışmasına dayanmaktadır.” Bu teknikten faydalanmak isteyen işletmeler önce durumu saptamalı, sonrasında problemi tanımlamalıdır. Yani müşterinizin ne gibi bir sorunu var? Ürününüz onun sorununu çözebilir mi? Bunları uygulamalı olarak göstermelisiniz. Unutmayın, ihtiyaç beraberinde kazancı getirir. Bu açıdan SPIN tekniğini mutlaka kullanmalısınız.

Oku: Her İşletmenin Öğrenmesi Gerekenler3. Başarı Hikayelerinizi Paylaşın

Etkin pazarlama tekniklerini bilen pek çok şirket web sitelerinde, geçmişte benzer müşterilere nasıl yardımcı olduklarını göstermek için bir vaka çalışması paylaşırlar. Bu, potansiyel müşterilerin ilgisini çeker. Ürününüzün başarısı doğrudan işletmenizin başarısıdır. Bu sayede daha fazla müşteriye daha fazla ürün satabilirsiniz.
4. Görüşmelerinizi Yansıtın

Etkin pazarlama tekniklerini kullanan işletmeler müşterileriyle olan ilişkilerine bilhassa dikkat eder. ”Aynalama” olarak da bilinen bu teknik müşterinin bilinç altında iyi bir izlenim bırakma anlamına gelir. Jest ve mimikleriniz, el-kol hareketleriniz hemen hemen hepsi bu teknikte önemli bir rol oynar. Bu teknikte başarı elde etmek istiyorsanız mutlaka müşterinizin gözünün içine bakın ve öyle konuşun. İyi bir izlenim bırakmanın satışı kapatmanın en önemli gerekliliklerinden biri olduğunu da unutmayın.

Oku: İşletmede Başarılı Olmak için 5 İletişim Becerisi


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.