Müşterinizin Ne İstediğini Anlamak için 3 Yol

customer-experience-header

Müşterilerinizin ihtiyaçlarını anlamak gerçekten zor olabilir. Girişimciler zaman zaman müşteri ilişkilerinde sıkıntı yaşarlar. Ancak işinizde başarılı olmak istiyorsanız müşterinizin ihtiyaçlarını anlamak zorundasınız. Neyse ki müşterilerinizin kim olduğunu ve neye benzediğini anlamak için bazı basit yöntemler vardır.

İşte sizlere müşterinizin ne istediğini anlamak için üç basit yol:

1. Sorunları Sorun

Bir işletmenin başarılı olması müşteri sorunlarına odaklanmaktan geçer. Girişimciler bu noktada uyanık olmalıdır. Müşterinizin sorununu anlamak sizi rakipleriniz karşısında güçlü kılacaktır. Müşteri sorunlarını anlamanın en iyi yolu ise onlara sorular sormaktır, yani bir nevi anket yapmaktır. Yapacağınız bu anket müşteri eğilimlerini görmenize ve işinize daha net odaklanmanıza imkan verecektir. KİEM’i kurmadan önce işletme sahipleri ile bir anket gerçekleştirdik. Sonrasında gördük ki ülkemizdeki küçük işletmelerin çoğu işletmesini nasıl geliştirebileceği, nasıl ilerletebileceğini bilmiyor. Ve istedik ki küçük işletme sahiplerine, girişimcilere yardımcı olalım. KİEM’in kuruluş hikayesi budur aslında. Bir ihtiyaçtan yola çıktık ve çalışmalarımızı bu yolda devam ettiriyoruz.

Oku: Her İşletmenin Öğrenmesi Gerekenler2. Çevrimiçi Yolculuk

Günümüz artık İnternet çağı. Yediden yetmişe herkes gün içerisinde İnternet’te, özellikle sosyal medyada vakit geçiriyor. Bir işletme sahibi olarak sizlerde bu çağa ayak uydurmak zorundasınız. Bazı girişimciler bu konuyu pek önemsemiyor, ancak yapılan çalışmalar gösteriyor ki İnternet’e ayak uyduramayan işletmeler kısa sürede çöküyor. İşletme sahibi olarak müşteri ihtiyaçlarına odaklanmanın en önemli yollarından bir tanesi de sosyal medyadır. Sosyal medya müşterilerinizle olan ilişkilerinizi sürekli kılar. Sosyal medya üzerinden tüm müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken onlarla iletişim halinde kalmak ve onları dinlemektir. Dinlemek bir nevi saygı ifadesidir. Müşterinizi dinlediğinizde onların saygısını kazanırsınız. Bu işletmenizin başarısı için gereklidir.

Oku: İşletmede Başarılı Olmak için 5 İletişim Becerisi3. Müşterileri İşe Koyun

Girişimciler müşteri fikirlerini çoğu zaman göz ardı eder. Bir müşteriyi sadece para olarak görmeyin. Bazı müşteri fikirleri işletmenize katkı sağlayabilir. Bu açıdan müşterilerinizin fikirlerini almayı ihmal etmeyin. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Unutmayın, tatlı dil yılanı deliğinden çıkartırmış. Siz, müşterinize uygun bir dille ”İşletmemizle alakalı fikirlerinizi merak ediyoruz, bize yardımcı olabilir misiniz?” diye sormalısınız. Emin olun size fikirlerini sunacaklardır. Belki hayır diyecekler, ancak olsun siz yine de sormaktan korkmayın. Sonrasında belki fikirlerini sunabilirler. Bu noktada bir işletme sahibi olarak bu konuya gereken önemi vereceğinizi düşünüyorum.


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.