Kariyer Hayatınızda Dikkat Etmeniz Gereken 3 Yol

legal-career-path

Kendinize ne sıklıkla sordunuz: ” Benim için doğru kariyer yolu nedir?”

Aslında, kendime bu soruyu hayatım boyunca birçok kez sordum. Ben çocukken polis olmak  isterdim. Sonra  lise seçimi devam ederken, arzularım tarih öğretmeni olmaktı. Üniversite mezunu olarak, tarih alanında yüksek lisans yapmaya karar verdim ve derece ile sınavsız yüksek lisansa girmeyi başardım. Son olarak, yazmayı seviyordum ve kendime bir blog sitesi açmaya karar verdim ve girişimcilik üzerine bir blog sitesi açtım, yani Kiem’i. Üniversite yıllarında aynı zamanda girişimcilik üzerine makaleler okuyor ve bu alanda kendimi geliştiriyordum. Sonrasında insanlara yardımcı olmak ve yol göstermek adına böyle bir site kurmaya karar verdim.

Peki bunları neden anlatıyorum? Amacınızın hayatta ne olduğunu, tutkularınızın ne olduğunu, hediyelerinizin ne olduğunu  bilmek önemlidir. Bu sizi motive eder. Bu açıdan bunların farkına varmanızı istiyorum. İşte tüm bunların farkına varabilmeniz için üç yol:


1. Amaç

Çoğu insan amaç ve tutkuyu karıştırır, ama amaç bu dünyada niçin bulunduğunuz, ne için bulunduğunuz ve ne yapmak istediğinizin felsefî fikridir.

Bunu anlayabilmenizin en iyi yolu, kendinize “kim” olduğunuzu sormaktır. “Kim” olduğunuz esasen sizi yönlendiren, sizi bir insan olarak tanımlayan ve size işaret eden temel unsurdur.

2. Tutku

Tutku,  amacınızın bir adım daha ileri fikridir. Esasen seni ne heyecanlandırıyor? Kalbinizi hızlı attıran şey nedir? Ne için fedakarlık yapmaya hazırsınız?

Sonunda, insanların kariyerlerinde başarılı olmalarını ve dünyadaki saflarda yükselmeye devam etmelerini izlemeyi çok seviyorum. Her zaman tutkunuzun peşinden gidin. Tutkunuz ne ise onu gerçekleştirmeye çalışın. Tarih benim bir tutkumdu, ancak girişimcilere yol göstermekte benim tutkumdu ve bu iki tutkunun peşinde gittim, gitmeye de devam ediyorum. Çünkü bu hoşuma gidiyor, seviyorum. Kariyer hayatınızda tutku her şeydir ve vazgeçilmezdir.

3. Motivasyon

Benim motivasyonum yeni zorlukları üstlenmek ve yeni problemleri çözmek fikridir. Yeni şeyler öğrenmek ve denemek beni çok motive ediyor, bu da beni öncelikle “motivasyona dayalı” bir insan yapıyor. Eğer kariyer hayatınızda başarılı olmak ve doğru  kariyer basamaklarından ilerlemek istiyorsanız, motivasyonunuza dikkat etmelisiniz.

Bu üç ipucu ile kendiniz öğrendikten sonra, kariyer yolunuzun neye benzediğini tanımlamaya (ya da yeniden tanımlamaya) başlayabilirsiniz. Bu üç ipucunun birleşimi, liderlik ve kariyer koçluğu olma yolunda bana işaret etti. Hayatımızın büyük çoğunluğu için kariyer yaptığımız ya da odaklanmamız gerçeği sadece bizim korku ve coşkularımızın bir göstergesidir.


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.