Markanız Genişlemeye Hazır mı?

markaa

Üretilen her marka , hem iç hem de dış ölçülerle genişletmeyi hedefliyor. Birçoğu, halihazırda bilinmekte oldukları kategorilerin, pazarların ve kanalların varlığını, kazancını, bilinirliğini, güvenini ve nihayetinde marka sadakatini artıracağına inandıkları şeylerin ötesine geçmeye çalışıyorlar. Ancak, bir markayı genişletmek, birçok girişimden daha karmaşık bir girişimdir. Markalaşmak önemlidir, çünkü markanız sizin geleceğinizdir. Güçlü şirketlere bakın, hepsinin temelinde markalaşma vardır. Fakat markalaşmayı tam olarak anlayabilmeniz için aşağıda yer alan aşamaları takip etmeniz gerekir.


Öncelikle, İş Motivasyonlarınızı ve Genişleme Yeteneğini Anlayın.

Dünyanın dört bir yanında markalar giderek artsa da, organik büyümenin büyüme hedeflerine ulaşabildiği anlamına gelen sektörlere yalnızca birkaç kişi katılıyor. Çoğu aşamada, hedeflerine ulaşmak istiyorlarsa sektörde olmaktan elde ettikleri büyümenin ötesine bakmaya çalışıyorlar ve gerçekten bu doğru bir hamledir.

İkincisi, Genişleme için Temelinizi Anlayın.

Neden ihtiyaç duyduğunuzu ve belki de bunu yapmak için gereken zaman çerçevesini belirledikten sonra, bilmeniz gereken en önemli şey markanızın genişleme noktasıdır – tüketicinin markanın sahip olduğu algıyı destekleyen ve harekete geçecek olan temel fikir Tüketiciler için bir sektörden diğerine seyahat ettikleri için duygusal bağlayıcı olarak görülür. Tüketicilerin algıları, markanın genişletilebileceği kadar genişleyebildiği ölçüde genişleyeceğinin açık bir şekilde anlaşılmasını sağlar. Tanımladığınız fırsatlar ne olursa olsun, bu fırsatlar tüketicilerden “izin” verildiğinde gerçekleşir.

Son Olarak, Ne Getireceğinizi Tanımlayın.

Sadece satmak istediğiniz ürünleri tanımlamayın. Bir ürünün müşterinize ne kazandıracağı noktasında da açık olun. Bunun yanında kendinize şu soruyu da sormalısınız, Genişletmek istiyorsanız, varlığınız genişletmek istediğiniz sektörlere ne katacak? Tüketiciler markanın kendileri için çözdüğü problemi ve neden bunu çözmek için markanıza bakmaları gerektiğini bilmek isteyecekler. Markanızın bir pazara girişinin, tüketicilerin görmeyi beklediği şeylerle “uyumlu” olması gerekir, ancak markanın aynı zamanda sektörde rekabet avantajı yakalayabilmesi de gerekir. Yeni kategorilere genişletmek, tüketicilerin algılarını birbirine bağlı olarak yansıtırken konumlandırmayı güçlendirmelidir.  Markalar, diğer kategorilere geçişlerinin şaşkınlık yaratıp yaratmayacağına veya gelir üretip üretmeyeceğini dikkatlice değerlendirmelidir. Ayrıca marka o sektöre bir şey katmıyorsa o işte asla başarılı olamaz.  Markalar, diğer kategorilere geçişlerinin şaşkınlık veya yeni anlam ve gelir üretip üretmeyeceğini dikkatlice değerlendirmelidir.


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.