İşletmede Başarılı Olmak için 5 İletişim Becerisi

54de897e64a8b.image

Sözleriniz ve eylemleriniz bir işletmenin hayati noktasıdır. Konuşmalarınızda ve eylemlerinizde berrak, açık ve net olmanız işinizde ve çevrenizde büyük bir fark yaratır. Kendinizi bir girişimci olarak temsil etmek söz konusu olduğunda, kullandığınız kelimelerin ve kelime öbeklerinin türünü hatırlamak önemlidir. Bu, işinizde lider olmanız için oldukça önemlidir. Bu açıdan bir işletmede başarılı olabilmek için öncelikle bazı önemli iletişim becerilerini geliştirmeniz gerekir.

İşte İyi iletişim becerileri geliştirirken, uzun vadede size yardımcı olacak beş iletişim becerisi:


1. Saygılı ol

Kim olursa olsun hiç önemli değil. İster bir müşteri ister bir çalışanınız olsun, onlarla saygılı bir şekilde konuşun ve aslında insan olarak onlara bakma konusunda bir yanınız olduğunu gösteren kelimeleri kullanın. İnsanları gözardı ederseniz asla işinizde başarılı olamazsınız. Sadece müşterilerinize karşı saygılı olmayın, aynı zamanda çalışanlarınıza da saygı göstererek kendilerinin değerli olduğunu hissettirin.

2. Özgün Olun

İnsanlar sizi her zaman kendi gerçek benliğinizle tanımak ister. Yapmacık hareket etmeniz veya sürekli yalanlar söylemeniz işletmeniz açısından büyük bir zarar demektir. Unutmayın, insanları kandırabilirsiniz ancak tüm insanları kandıramazsınız. Gerçek benliğinizi insanlara hissettirmekten korkmayın. Doğru olun, özgün olun!

Oku: Neden Bir İşletme Sahibi Olarak Güçlü Olmalısınız?

3. Düşünceli Olun

Bugünlerde kaç girişimcinin bir gösteri peşinde koştuğuna bakın. İş ve müşterileri ele alırken nezaket kayırıldı mı? Her gün bağırarak düşündüğünüzden daha dikkatli olmanız sizin kalabalıktan ayırılmanızı sağlayacaktır. Kesinlikle süslü kelimeler kullanarak işletmesini ayakta tutmaya çalışan, fakat düşüncesizce hareket eden insanlar var. Ancak uzun vadede, düşüncelilik aslında yarışı kazanır. İnsanlar sadece eylemleriniz için değil, nazik sözlerinizi de hatırlayacaktır. Bu noktada nazik olmanız önemlidir, ancak yeterli değildir. Düşünceli olmanız ve bencillikten de uzak durmanız gerekir.

4. Dikkatli Olun

Herkes hata yapar, ancak bazen yaptığınız hataların telafisi olmaz. İşinizde her zaman dikkatli olmak zorundasınız. Rakiplerinizi iyi analiz etmeli ve müşterilerinizin ne istediği konusunda dikkatli olmalısınız. Dikkatli olmak uzun vadede başarıyla eş değerdir. Bu, genç ve yaşlı hem de girişimciler için hatırlanması gereken değerli bir derstir. Bu, genç ve yaşlı hatta girişimciler için bile hatırlanması gereken değerli bir derstir.

Oku: Her İşletmenin Öğrenmesi Gerekenler

5. Şefkatli Olun

“Şefkatli” kelimesini “yumuşak” kelimesi ile karıştırmayın. Aynı şey değildir. işiniz önemlidir, ancak tek gerçek değildir. Bazen işten daha önemli şeylerde vardır bu hayatta.  Bir girişimci olarak merhametin gücü kazanan en büyük taraftır. “Yumuşak olmak”, kendi kalpleriyle temas halinde olmayanlar tarafından gevşek bir şekilde kullanılan ortaya atılmış bir terimdir. Mesajınıza, müşterilerinize karşı şefkatli olmak büyük bir etki yaratır.

Günden güne değişimlerinizi ve kullandığınız kelimeleri gözlemleyin. Belki dünyada bir fark yaratabilirsiniz.


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.