Çok Uluslu Bir Şirket Kurmak için 2 İpucu

tipos-de-sociedade

Her başarılı işin aynı plan ile başladığı günler çok geride kaldı. Teknoloji ve küreselleşme, girişimlerin birden fazla yerde aynı anda hızlı bir şekilde büyümesini çok daha kolay hale getirdi. Bu açıdan büyüme sadece bir noktada gerçekleşir gerçeğini tamamen yıkmaktadır. Yakın zamanda yayınlanan bir rapora göre küresel başlangıç faizi artmaktadır: Yatırımcılar sadece 2018 yılında 130 milyar dolardan fazla küresel girişime itti. Bu nedenle, bu yatırım dalgasından yararlanmak isteyen girişimciler, küresel bir ekip oluşturmayı düşünmelidir.

Çok Uluslu Bir İşletmenin Zorlukları ve Ödülleri

Çok uluslu bir iş kurmanın zorlukları vardır, ancak ödüller buna değer. Başlangıçtan itibaren birden fazla yerde çalışmak, yeni tesislere hızlı ve verimli bir şekilde genişleme yeteneği kazandırır ve iyi işlev gören bir ekip,   en üst düzey yetenekler için gerekli olan esnekliği sunar. Bu noktada kendi kuruluşunuz için güçlü bir temel oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki stratejileri uygulayın:


1. Gelecekteki Konumunuzu Seçin

Başından beri büyük düşün. Ofiste bulunup bulunmayacağınıza, dağıtılacağınıza veya kısmen dağıtılacağınıza karar vererek başlayın, ancak ilk günden itibaren global bir şirket olmaya hazır olun.  Büyük düşünmek büyük hedefler koymanıza imkan verir. Zaten ulaşılabilir hedefler koymanız sizi hiçbir zaman başarılı kılmaz. Hedefiniz zor olmalı ki gerçek başarıyı görebilesiniz. Eğer gelecekte kendinizi büyük bir işletme olarak görmek istiyorsanız, geleceğe o gözle bakın. Girişimcilik, cesaret ve korkusuzluk ifade eden gözlüklerinizi takın. Çünkü gelecekteki konumunuz şirketinizin başarısını doğrudan  etkileyecektir.

2. Genişlemeye Hazır Olun – Ama Sadece Zaman Doğru Olduğunda

İşinize hedef odaklı bir odaklanma ve genişleme gözüyle başlamak iyi bir fikirdir, ancak bunu akıllıca ölçeklendirmeniz gerekir. Hepsini tek seferde genişletmeye çalışmayın, çünkü bunu yapamazsınız. Temel işinizi bilmek, pazarınızı test etmek ve herhangi bir değişiklik yapmadan önce satış boru hattınızı oluşturmak önemlidir. Bu, harekete geçmeden önce bir sonraki hedef pazarınızı araştırmayı içerir. Orada bilmeden yeni bir yere genişlemek orada sizi bekleyen açık bir fırsattır, aksaklıklara ve hatta başarısızlığa yol açabilir. Hatalardan kaçınmak için, ürünlerinize veya hizmetinize ihtiyaç duyup duymadıklarını belirlemek için hedef bölgenizdeki potansiyel müşteriler arasında anketler veya testler yapın.

Başlangıçtan beri genişlemeyi düşünmüyorsanız, şu anda odaklandığınızdan daha da büyük bir fırsatı kaçırmış olabilirsiniz. Bu açıdan ikisini dengelemeyi unutmayın. Şirketinizi üst kademelere çıkarmak istiyorsanız bazen risk almalısınız, risk yoksa başarıda yoktur.


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.