Neden Bir İşletme Sahibi Olarak Güçlü Olmalısınız?

giphy

Bazı insanlar zayıf yönlerin düzeltilerek güçlü yönlere çevrilebileceğini düşünür. Maalesef zayıf yönleri güçlü yönlere çevirebilmek çok zaman alır ve bir işletme sahibi için zamanın verimli kullanılmasını engeller. Bu noktada zayıf yönlerinizi düzeltmeye çalışmak yerine güçlü yönlerinizi iyileştirmeniz daha doğru olacaktır. Bunun yanında bir işletme sahibi olarak her şeyi biranda yapmaya çalışıyor olabilirsiniz. Bu doğru değildir, her şeyi yapamazsınız. Var olanı korumak ve onu geliştirmek size daha fazla başarı sağlar.


Güçlü Yönlerinizden Yararlanın

Herkesin güçlü bir yönü vardır. Kimi bu güçlü yönlerini geliştirir ve hiç olmadığı kadar iyi olur. Kimi de zayıf yönlerine odaklanır ve kaybeder. İyi olmadığınız şeylerde daha iyi olmaya çalışmak yerine, daha iyi sonuç verdiğiniz şeylere odaklanmak ve bunları daha büyük sonuçlara çıkarmak daha mantıklıdır. Çabalarınızın yüzde 20’sinin işinizden elde ettiğiniz sonuçların yüzde 80’inin temeli olduğunu biliyorsunuz. Sonuç olarak, iyi yaptığınız şeylere odaklanmak mantıklıdır – size bu sonuçları vermesi en muhtemel olan şeylerdir.

İyi olduğunuz şeylere daha fazla odaklanarak, kötü olduğunuz şeyleri yapmaya çalışırken zaman kaybetmemek yerine, güçlü yanlarınızı inşa etmeyi düşünün. Uzun vadede daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

Zayıf Yönlerinizden Kurtulun

Her işletme sahibi gibi zayıf yönlerinizi ihmal etmek istemezsiniz. Güçlü yönlerinize odaklanmak sizi başarıya götürür, ancak zayıf yönlerinizi de geliştirmenin bir yolunu bulmalısınız. KİEM olarak size tavsiyemiz, zayıf yönlerinizi geliştirebilecek birisini bulun. Böylece zayıf yönlerinize zaman ayırmazsınız. Bulduğunuz kişi sizin zayıf yönlerinizi geliştirebilir. Bunu bir rehber olarak düşünebilirsiniz, gücünüze güç katacak bir rehber. Çoğu işletme sahibi işletmesi ile ilgili her sorunu kendisi çözümleyemez. Bunun için bir ortak bulmaya çalışır. Bu, bizimde desteklediğimiz bir süreçtir. Bir ortak size fazlasıyla yardımcı olabilir.

Güçlü yönlerinize odaklanmanın başka bir yolu da, sizi tamamlayabilecek bir iş ortağı bulmaktır. Doğru iş ortağının zayıf yönlerinizi dengeleyecek güçlü yanları olacaktır. Böylece büyüyen bir işten faydalanabilirsiniz.

Güçlü ve zayıf yönlerinizle nasıl başa çıkacağınız önemli değil, gerçek şu ki, en iyi sonuçlarınız için güçlü yönlerinize odaklanırsınız.


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.