Her İşletmenin Öğrenmesi Gerekenler

shutterstock_165692771-1728x800_c

Şirket liderleri üretkenliği, karlılığı ve çalışan katılımını arttırmak istiyor. İnsanlarını iyileştirmek isterler. Sıklıkla insanlar, süreçler ve teknoloji ile ilgili konuları farklı kategoriler olarak düşünürler. Ama gerçek öyle değildir. Gerçekte, tüm problemler insanların kendi köklerindeki problemleridir. İnsanlar süreçleri tasarlar ve uygular. İnsanlar teknolojiyi geliştirir, seçer, uygular ve sürdürür. İnsanları optimize etmenin nedeni, süreçleri, teknolojiyi ve genel şirket sonuçlarını optimize etmenin en etkili yoludur.

Liderlere en önemli sorumluluklarının ne olduğu sorulduğunda, çoğu yanlış cevap verir. Doğru cevap, en önemli sorumluluklarının, şirketin insanlarından yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmak olduğudur. Başka bir deyişle, insanlarını optimize etmektir.

Bu açıdan kendi tecrübelerimden yola çıkarak sizlere bazı ilkeler sunmak istiyorum. İşte o ilkelerden bazıları:


Önemli Olan Görevdir

İnsanlar işte anlam bulduklarında, aynı zamanda sahip olma hissi de duyarlar. İş, kendilerine bir şey ifade eder. Bunun içindir ki ileten açık ve özlü sözler yaratmalısınız. Açık, özlü, özgün ve ilham verici bir mesaj oluşturmak için birden fazla tekrarlamaya izin verin. Örneğin, Google’ın misyonu “Dünya bilgisini organize etmek ve onu evrensel olarak erişilebilir ve faydalı kılmaktır.”  Uygun bir misyon ve vizyon oluşturduktan sonra, yöneticiler, işlerin nasıl yürüyeceğini çalışanlarına göstermelidir. Asıl görev misyon ve vizyon için mücadele etmektir. Tüm çalışanlar bu amaç uğruna yeteneklerini ortaya koymalıdır.

Liderlerin Şeffaflığı

Kişisel farkındalığı ve kusurlarımızı kabullenmeyi arttırmak için düzenli bir uygulama (örneğin dikkat, meditasyon, din, terapist, koç, vb.) vardır. Liderler genellikle güvensizliklerini maskeleme girişimleri olarak kabul edilen güçlü egolara  sahiptir. Araştırmalar insanların güçlü yönler yerine zayıf noktalara bağlandığını göstermiştir. Bu noktada güvenilir bir destek ekibi geliştirmeli ve onlarla düzenli ve açık bir şekilde  iletişim kurulmalıdır. Herkesin büyümesi için kritik olan samimi geri bildirimi mutlaka sağlamalısınız. Eski alışkanlıklarınızı değiştirmeli ve bunun için sabırlı olmalısınız. Kusurlarınızı örtmek yerine onların üstüne gitmelisiniz. Bunu başarmak her ne kadar zor bir süreç olsa da inanın göstermiş olduğunuz çaba buna değecektir.

İş gücünüzü optimize etmek, liderlerin üretmeye karar verdikleri sonuçları kolaylaştırmak için en etkili yoldur. Google ve diğer şirketler, çalışanlarının insan potansiyelini öncelik sırasına koyma kararını vermiş ve bu kararı doğrulamak için sonuçlara sahip olmuştur. Bu önemli iki ilke iş hayatınızda emin adımlarla ilerlemenize yardımcı olacaktır. Sizlerin de bu tarz önermek istediği ilkeleri varsa yorum kısmında bize bildirin.


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.