İnsanlara Odaklanın, Paraya Değil

e3b39b48ab9d704c43dd6629013b30d7

Her küçük işletme sahibi işini bir sonraki evreye taşımak için yoğun bir tempo içerisinde çalışır. İşletmesinin gelirini artırmak için hep paraya odaklanır. Halbuki bu yanlış bir tutumdur. İşletmenizi sadece paraya odaklanarak ayakta tutmanız olanaksızdır. Bu açıdan işi yapmak için para kazanın, ancak para kazanmak için işi yapmayın. Burada önemli olan insanlara odaklanarak insanlara ne gibi fayda sağlayabileceğinizi düşünmelisiniz. Para zaten sonrasında gelecektir.

Yenilikçiler için bu noktada önerebileceğimiz dört önemli stratejiyi sizlerle paylaşmak istiyoruz.


1. Pazarınızı Bilin

Başlangıçta, şirketi başlatan kişi olarak, sadece insanlara odaklanmanın nasıl yapılacağını bilmek zorunda değilsiniz. Ayrıca piyasaya bakıp bunu anlayabilmelisiniz. Bir fikrin ne kadar iyi olduğuna bakılmaksızın, müşterileriniz kabul etmezse, bir işiniz yok demektir.

2. Paraya Takılmayın, İşin Tadını Çıkarın

Para bir kişi için elbette önemlidir. Ancak bunun yerine işin tadını çıkarmaya odaklanırsanız daha fazla para kazanırsınız. Bu da işinizi sevmeniz gerektiği anlamına gelir. Nitekim sevmediğiniz işi yaptığınızda para kazanamazsınız, bu bir süre sonra işkenceye dönüşür ve insanlara odaklanabilmenizi de engeller. Bu açıdan benim için başarı, paraya odaklanmak değil, işin tadını çıkarmaktır.

3. Satıcılardan Kaçının

Müşterinize doğrudan gidebilir ve aracılardan uzak durabilirseniz, böylece daha iyi durumda olursunuz. Aracılar ürünlerinizi satabilir, fakat kar oranlarınız düşük olur. Payın çoğunu aracılar alır. Yapmanız gereken müşterilerinizle doğrudan ilişki kurmanızdır. Aracı sizin ürününüzü satar, ancak müşterilerinizin işletmenize ve ürününüze olan güveni sarsılabilir. Bu noktada aracılar işinizi yöneteceğine siz doğrudan işinizi yönetin.

4. Büyürken Başkalarını Delege Edin

Her şeyi kendin yaparak büyük bir şirket kuramazsın. 100 yıldır çoğu işletmenin düştüğü en büyük hata budur; her şeyi kendileri yapmaya çalışırlar. Her şeyi kendiniz yapmaya çalışırsanız başarısız olursunuz. Eğer yardım almayı kabul eder ve bu şekilde hareket ederseniz, işte o zaman başarılı bir şirket olursunuz. İnsanlara odaklanmak daha fazlasını gerektirir. Sadece ben insan faktörünü ön planda tutuyorum demekle bir işletme büyümez. Aynı zamanda büyürken başkalarını da delege etmek gerekir. Bunu yapabilmeniz içinde diğer üç stratejiyi yeriniz getirmelisiniz. Birisi bile eksik olursa yine başarısız olursunuz. Şimdi gidin ve işletmeniz için bu dört stratejiyi uygulayın.


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.