Etkili İnsanları Belirleyen 10 Özellik

sales-team-success-thinkstock-100531538-primary.idge

Etki, zorlama ile sağlanamaz. İçeriden gelir- bir kişinin etrafındakileri ilham ve motive etme yeteneğinden. Etkili bir lider olmak için çevrenizdeki insanları etkileyebilmeniz gerekir. Başkalarıyla kurduğunuz ilişkiler sizin liderlik vasfınızı belirleyen temel faktör olacaktır.

Bu açıdan başkalarına ilham vermek ve onları etkilemek için gerekenlere sahip misiniz? Etkili bir insan olmak için bu 10 özelliği inceleyin.


1. Düşünceli Konuşur ve Dinlerler

Ne dediklerini iyi bilirler. Etkili insanlar, diğer insanlar hakkında dedikodu yapmazlar veya asılsız iddialarda bulunmazlar. Etkili olmak için açık ve özlü mesajlar oluşturmalı ve fikirlerinizi etkili bir şekilde ilettiğinizden emin olmalısınız.

En önemlisi, etkili insanlar iç diyaloglarını ne zaman sessizleştireceklerini ve odağı etrafındakilere odaklayacağını iyi bilirler. Aksi halde etkili bir kişi olmak için ilk adımı atlamış olursunuz. Her zaman düşünceli konuşmalı ve karşınızdaki insanları iyi dinlemelisiniz.

2. Harekete Geçerler

Etkili liderler risk almaktan veya karar vermekten korkmazlar. Öngörülmeyen bir durum karşısında kendilerini strese sokmazlar. Onlar eylemlerini ileriye taşımak ve birlikte bir çıkış yolu bulmak için harekete geçerler. Konuşmadan önce düşünürler, ama gerektiğinde atlamaktan çekinmezler.

Amaçlarını gerçekleştirmeye odaklanmaları için onlara yardımcı olacak verimli günlük rutinler kurmuşlardır. Ancak kendiliğinden hareket ettikleri zaman bile, stratejik olarak düşünüyorlar, zorlukların ve değişimin ortasında bile bir eylem planı oluşturuyorlar.

3. Her Zaman Öğreniyorlar

Etkili liderler sürekli öğreniyor ve büyüyor. Yeni fikirlere ve bakış açılarına açık bir zihnin geliştirilmesinin önemini anlıyorlar. Becerilerini geliştirmek için sürekli öğreniyorlar ve bilmediklerini öğrenmek için mücadele ediyorlar.

Bilgi size farklı durumlara uyum sağlama ve etrafınızda neler olup bittiğini anlama araçları verebilir. Sonuçta, bilgi güçtür ve güç etkindir.

Oku: İnsanların Sizi Beğenmesini Sağlamanın 10 Yolu

4. Bütünlükleri Vardır

Yaptığınız işlerde sürekli olarak güvenilir ve dürüst olursanız, başkalarının fikirlerinizi benimsemesine ve vizyonunuzu desteklemesine ilham verirsiniz. Etki ve saygı, söyleyeceğiniz şeyleri yaparak ve sözlerinizi yerine getirerek olur. Güvenilir ve samimi, gerçek ve düşünceli olarak görülmelisiniz.

5. Bağlanırlar

Etkili insanlar, birlikte çalıştıkları gruplara değer katmanın yollarını bulur ve çevrelerindeki kişilere olumlu bir etki yapar. Bu yüzden etkili insanlar diğerleriyle derin ve anlamlı bir şekilde ilişki kurmaya çalışırlar. İnsanları bir araya getirmek ve başkalarının birbirlerine bağlı hissetmelerine yardımcı olmak için bir kanal görevi görüyorlar .

6. Kendileri ve Başkaları için Yüksek Beklentileri Vardır

Etkili insanlar başkalarını kendilerine çeker. Tutkulu ve ilgi çekicidirler ve başkalarını kendilerine inanmaya zorlarlar. Etkili insanlar kendileri ve diğerleri için yüksek beklentiler belirler. Sadece kendilerini düşünmezler, başkalarının yararlarını da gözetirler.

7. Kendilerini Anlarlar

Etkili ve etkili bir lider olabilmek için önce kendinizi anlamanız gerekir. Etkili insanlar, kim olduklarını ve değerlerini ve daha büyük hedeflerini anladıkları için zaman alırlar. Düşüncelerini ve duygularını ve bu duyguları başkalarına nasıl işlediklerini ve aktardıklarını biliyorlar.

Oku: Zihinsel Açıdan Güçlü İnsanların 8 Özelliği

8. Güçlü Yanlarına Odaklanıyorlar ama Zayıflıklarını da Anlıyorlar

Etkili insanlar güçlü olduklarını kabul eder ve bunlara güvenmeyi öğrenir, ancak en önemlisi de en zayıf oldukları alanları tanırlar. Güvenlik açıklarınızın farkında olarak, bunları yönetmek veya karşı koymak için adımlar atabilirsiniz. Güçlü yönleriniz sizi inanılmaz yüksekliklere taşıyabilir ve diğerlerinden daha fazla etkiye sahip olmanıza yardımcı olabilir. Ama zayıf yönleriniz , hayal ettiğiniz her şeye ulaşmanızı engelleyebilir. Kim olduğunuzu tam olarak anlayamazsınız, hem güçlü yanlarınızı hem de zayıf yönlerinizi tanıyana kadar, etkinizi hissettiremezsiniz.

9. Sürekli Analiz Ederler

Etkili insanlar, durumları hızlı bir şekilde analiz edip değerlendirebilirler. Zorluklarla karşı karşıya kaldıklarında uygun kalmaları gerektiğini anlarlar.

10. İlham Verirler

Etkili insanlar iyimserlik taşırlar. Başkalarının özledikleri olanakları ve fırsatları görüyorlar. Bize ilham veriyorlar çünkü onlar gibi olmak istiyoruz. Sınırları zorlamak için ilham veriyorlar ve karşısındaki insanları motive etmesini iyi biliyorlar.

Etkili olmak istiyorsanız yukarıdaki stratejileri takip edin. Siz etkili bir insan olmak için sınırları zorlamaya ne kadar isteklisiniz?

Oku: Zamanı Nasıl Verimli Kullanabilirsiniz?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.