Zamanı Nasıl Verimli Kullanabilirsiniz?

cambio-de-Horario

Çoğumuz için, zaman yönetimi ve üretken kalma günlük bir mücadeledir. Bazen bu mücadele dünyanın sonu gibi gelir. Hatta bazı durumlarda o kadar zorlanırsınız ki bugün yapmanız gereken şeyi yarın yapar, yarın yapmanız gereken şeyi bir hafta sonraya ertelersiniz. Bu noktada zorlanmanızın temelinde zamanı etkili kullanamamak vardır.

Bu iş ya da stres seviyeniz için iyi değildir. Neyse ki, bu zaman yönetimi ve üretkenlik ipuçlarını kullanarak bunun olmasını engelleyebilirsiniz. Bu ipuçları ile daha fazla zaman kazanabilecek ve zamanı etkili kullanabileceksiniz.


1. Sadece Nefes Al

İş dünyası ve hayat her zaman zorlu bir süreçtir. Hayatınızın her alanında, işinizde sürekli bir şeyleri yetiştirmek için mücadele edersiniz. Bu o kadar ilerler ki nefes almayı bile unutursunuz. Halbuki yapılan araştırmalar gösteriyor ki günlük nefes egzersizleri yapan kişilerin gün içerisinde daha aktif ve daha pozitif olduğu tespit edilmiştir. Bir kaplumbağa dakikada dört kez nefes alır. Bir fil dakikada sekiz kez nefes alır. Bu açıdan yoğun tempo içerisinde nefes almaya zaman ayırırsanız, emin olun zamanı daha verimli kullanırsınız.

2. Bir İş Yapmadan Önce İki Kez Ölçün

Babam bana “Bir İş Yapmadan Önce İki kez ölçün” derdi. Bu, aslında hemen herkesin bildiği bir durumdur. Bir işi yapmadan önce iki kez düşünmenin gerekliliği zaman yönetimindeki verimlilikle ilgilidir.

Çalışmanızı iki kez kontrol edin, böylece geriye gidip hatalarınızı düzeltmek için zaman harcamayacağınızı unutmayın.

3. Televizyonu Kapatın

ister bir girişimci olun ister bir küçük işletme sahibi. Her iki durumda da televizyon sizin en büyük düşmanınızdır. Ben çevremdeki insanlara televizyonda çok fazla vakit geçirmemelerini tavsiye ediyorum. Bunun yerine televizyonu kapatarak zamana daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

4. Bir Liste Yapın ve Kafanızdan Çıkarın

Yapmanız gereken şeylerin kafanızda dolaşmasına izin vermeyin. Onlar sizi bir süre sonra bunalıma sokacaktır. Bunun yerine kendinize bir liste hazırlayın. Böylece yapmanız gereken şeyleri unutmaz ve zamanı daha etkili kullanabilirsiniz.

5. Bir Şeyleri Ters Çevirin

Yapılacaklar listesi oluşturduğunuzda bazen gereksiz şeyleri de yazdığınızı fark edeceksiniz. Yapmayacağınız şeyleri listenizden çıkarmak zaman yönetimi konusunda size yardımcı olacaktır. Başlangıçta bu tarz şeyleri listenize yazdıysanız, listenizi sonrasında kontrol etmenizde fayda vardır. Gereksiz şeyleri çıkarın ki zamanı verimli kullanabilesiniz. Bazı durumlarda listede yapılacaklar arasında sıçrama da yapmanız gerekebilir. Bu normal bir durumdur. Sizin için acil olanlara öncelik verebilirsiniz.

6. Kendinizi Ödüllendirin

Bir hedefe veya kilometre taşına ulaştığınızda kendinizi ödüllendirmenin, sizi motive ve üretken tutmanın etkili bir yolu olduğuna dair durum bir sır değildir. Bu hile ödülleri ile akıllı olmaktır. Kendinizi ödüllendirdiğiniz de stres durumunu da minimum düzeye indirirsiniz. Zamanla kaygı ve stresin azaldığını görebilirsiniz. Bu da şüphesiz zamanı verimli kullanabilmenin en etkili yoludur.

7. Tüm Gününüzü Planlayın

Benjamin Franklin, “Planlamayı başaramazsan, başarısız olmayı planlıyorsun” demiştir. Bunu düşünerek, bütün gününüzü planlamalısınız. Bu, en önemli görevlerinizden toplantılara ve işe gidip gelme zamanlarına kadar her şeyi içerir.

Unutmayın, zaman her şeydir. Zamanı en verimli şekliyle kullanabilirseniz sadece işinizde değil, hayatınızın her alanında başarıya ulaşırsınız. Sizlere sunduğumuz bu ipuçları basit ama etkilidir. Uyguladıktan sonra sonuçları kendiniz göreceksiniz.

Oku: İşinizi Yaparken Motive Olmak için 4 Yol


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.