Başarılı Girişimciler Risk Almayı Biliyor

entrepreneurship_and_risk_sizeup

Bir yabancı girişimcinin daha şanslı olduğuna dair bir kanı vardır. Bu doğru değildir, onlar risk alırlar ve büyük fark yaratırlar. En başarılı girişimciler tüm olası sonuçlara hazırlanırlar. Neyin yanlış gidebileceğini öngörürler risk alırlar, ancak gereksiz risk almazlar. Her girişimcinin zorlukları eşsizdir. Bununla birlikte, işime yoğun bir şekilde odaklanmayı başararak en çok risk yönetimini gerçekleştiririm. Riski doğru bir şekilde yönetebilmek işinizdeki başarıyı en üst kademeye taşıyacaktır.

İşte sizlere risk almamı sağlayan süreç odaklı bir şirket oluşturma yolunda öğrendiğim birkaç şey:


1. Riskler Bir Anda Alınmamalı

Birçok kişi, vesileyle bunu talep ettiğinde, tipik riskli katılımcının düşünmeden atladığını varsayar. Ama bu doğru değildir. Risk alma, dikkatli düşünce, planlama ve sıkı çalışma gerektirir. Kaza ile yada tesadüfen hiçbir şey elde edilemez. Girişimciler, hedeflerine doğru yol boyunca ilerliyorlar, gerektiğinde ayarlamalar yapıyorlar ve harekete geçiyorlar. Gerçek bir girişimci bir işin kazançlı olduğunu düşünüyorsa risk almaktan çekinmez. Hatalarından ders alırlar ve her zaman öğrenirler. Vakti geldiğinde risk alırlar, gereksiz risk almazlar.

Oku: Aşırı Hızlı Büyüyerek Yavaşlamayın

2. Sonuç Ne Olursa Olsun, Riskler Neredeyse Her Zaman Temettü Vermelidir

Başarılı risk alıcıları uzun vadeli kazanımlara bakarken, diğerleri kayıplara bakar. Sadece kazananlar sizi başarıya götürmez. Kayıplarınızdan dersler almanız ve yolunuza bu şekilde devam etmeniz gerekir. Dolayısıyla başarılı girişimciler risk alırlar, kazandıklarında milyonlar kazanırlar kaybettiklerinde ise milyonlar değerinde bir şeyler öğrenirler. Yani her iki durumda da kazançlı  çıkarlar. İşte gerçek girişimcilik budur. Kaybetseniz bile kazanırsınız.

Burada önemli olan pes edip geri çekilmek değildir. Üzerine gidip bir şeyler kazanmaktır. Çoğu girişimci bunu yapamaz ve kaybeder. Siz kaybedenlerden olmayın!

3. Korkuyu Hissedin Ama Yine de Yapın

Her şeyi planlamış olabilirsiniz ya da bir yedek planınız olabilir, ancak bir nedenden dolayı, hala bir şey sizi harekete geçmekten alıkoyacaktır. Bu güç korkudur, ve o kadar güçlü ki bir daha ayağa kalmayacak gibi  hissedebilirsiniz. Ancak korku sizi başarıya da götürebilir. Korkuyu hissetme işinize verdiğiniz değeri gösterir. Bu açıdan korkuyu hissedin ama yine de yapın. Korku riskle doğru orantılıdır. Korkarsınız ve risk almaktan çekinirsiniz. Fakat riski alırsanız başarıya ulaşabilirsiniz. Doğru adımlarla riski doğru yönetin ki sonucu da mükemmel olsun.

Gerçek şu ki, cesur girişimciler de korkuyorlar. Ayrıca zaman zaman şüpheli ve bıkmış hissediyorlar. Bu nedenle, onları başkalarından ayıran en önemli şey, almak üzere oldukları risklerden korktuklarını hissetmelerine rağmen, yine de harekete geçmeleridir. Korku eylemlerinin önünde bir engel değildir. Riskler sizi girişimciliğin peşinden uzaklaştırmamalı. Bunun yerine, risklerin ne olduğuna bakmalı ve ona göre harekete geçmelisiniz.

Oku: Bir Krizle Yüzleşirken Atmanız Gereken 3 Adım


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.