İnsanların Sizi Beğenmesini Sağlamanın 10 Yolu

perfectionism...

Her insan gün içerisinde pek çok kişi ile ilişki kurar. Kimi bu ilişkilerinde başarı sağlarken kimi ise başarısız olur. İnsanlarla iyi ilişkiler kurmanın pek çok yolu vardır. Ancak biz sizlere en etkili 10 bilimsel yolu göstermek istiyoruz. Eğer sizde daha fazla arkadaş ve daha fazla müttefik arıyorsanız ipuçlarımıza bir göz atın.

İşte insanların sizi beğenmesini sağlamanın 10 yolu:


Benzerliklerinizi Vurgulayın

Yeni başlayanlar için biriyle konuşurken, her zaman paylaşılan ilgi alanları oluşturmaya çalışın. Bir araştırmaya göre, insanların doğuştan kendilerine benzer olanlara ilgileri vardır. Ve daha açık bir ifadeyle, aslında bir insanla konuşurken, bir kişinin hareketlerini yansıtarak benzerliklerinizi gösterebilirsiniz. Bu bir bukelamun etkisidir. Karşınızdaki insana benzerliklerinizi vurgulayabilirseniz, işte o zaman iyi bir ilişkinin ilk adımını atmış olacaksınız.

İsimlerini Kullanın

Biriyle iletişim kurarken diğer önemli bir ipucu, her zaman bir sohbette kişinin adının söylenmesidir. Bir kişinin adını kullanmak sadece, onların kim olduğunu hatırladığınızı göstermez, aynı zamanda dikkat ettiğinizin ve önemli olduğunu düşündüğünüzün de en açık ifadesidir. Bir kişinin adını söylemenin ötesinde, onları açmayı da denemelisiniz. Kişisel konuşma bir güven ve olumlu ilişki oluşturur. Karşınızdaki kişinin ismini söylemeniz ayrıca bir saygı meselesidir. Bu, ilişkiyi başlatmak için harika bir yol olabilir.

Beden Dilini Kullanın

Bilimsel olarak yapılan bir çalışma, beden dilini etkili ve doğru bir şekilde kullanan insanların karşısındaki kişi ile iyi ilişkiler kurduğunu göstermiştir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta, yanlış bir izlenim vermemenizdir. Bu açıdan beden dilini kullanırken dikkatli olmalısınız.

İltifat Edin

Birine iltifat etmek iyi bir ilişkinin en önemli basamağı olabilir. Eğer karşınızdaki kişide size iltifatta bulunuyorsa, işte o zaman dengeyi kurduğunuz anlamına gelir. Bu ilişkinin iyi yönde ilerleyeceğinin göstergesidir.

Onlara Açılın

Eğer birisinin sizi beğenmesini ve güvenmesini istiyorsanız onlara açılmalısınız. Dürüst bir şekilde deneyimlerinizi, duygularınızı hissettirmelisiniz. Karşınızdaki kişiyle düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Bu, bilimsel olarak da kanıtlanmıştır, dürüst ve net olan insanlar her zaman güvenilir olarak görülür.

Sadık ve Güvenilir Ol

Başkalarının güvenini ve dostluğunu kazanmanın bir başka yolu da onlara iyi karakterli birisi olduğunuzu göstermenizdir. Bunu da yapmanın en etkili yolu, insanlar hakkında dedikodu yapmaktan kaçınmaktır. Çünkü başkalarının arkasında konuşmanız ve bunu karşınızdaki kişiye hissettirmeniz beğenilmemenize yol açacaktır. Bu açıdan sadık olun, güvenilir olun!

Oku: Daha İyi Bir Kişi Olmak için Yapabileceğiniz 10 Eylem

Eğlenceli Olun

Güçlü bir mizah anlayışı karşınızdaki kişi karşısında olumlu bir izlenim bırakmanız açısından önemlidir. Fakat espriniz komik  ve doğal değilse işe yaramaz.  Doğal davranmaya özen gösterin. Aksi halde siz komik duruma düşebilirsiniz.

Sevginizi Gösterin

”Sevme karşılıklılığı”, sizden hoşlandığınız eylemlerinizi göstererek, sizden birisinin sizi sevmesini sağladığınızda, ”beğenme karşılıklılığı” olarak adlandırılır. Onu sevdiğinizi ve onu samimi bir dost olarak gördüğünüzü hissettirmelisiniz.

Gülümseyin

Birisiyle ilk buluştuğunuzda gülümseyin. Çünkü araştırmalar neticesinde gülümsemenin ilk anda iyi bir izlenim bıraktığı tespit edilmiştir. Karşınızdaki kişinin sizi sevmesini istiyorsanız bol bol gülümseyin. 🙂 🙂 🙂 🙂

Dinlemeyi Öğrenin

Birisiyle konuştuğunuz zaman her zaman siz konuşmayın. 🙂 Karşınızdaki kişinin fikirlerini de dinlemeye özen gösterin. Karşınızdaki kişiyi sonuna kadar dinlemeniz ona saygı duyduğunuzu gösterir. Emin olun karşınızdaki kişi bunu gördüğünde size daha fazla değer verir. Bu noktada konuşmak- etkili konuşmak ayrı bir yetenektir, ancak dinlemeyi bilmekte apayrı bir yetenektir.

Arkadaşlık yapmak pek çok insan için zor görünebilir, ancak bu 10 ipucu hem iş hayatınızda hem de gündelik hayatınızda size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Bu ipuçları iş hayatınızda da oldukça önemlidir. Müşteri kazanmanız işletmenizin gelişimi açısından önemlidir. Unutmayın, dost ve müşteri kazanmak önemlidir ancak bunu doğru yapabilmek daha önemlidir.

Siz önce hangisini deneyeceksiniz?


Oku: Hayallerin Var Ama Hayallerin İçin Ne Yapıyorsun?


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.