Zihinsel Açıdan Güçlü İnsanların 8 Özelliği

hjernefitness

Zihinsel olarak güçlü olmak, aslında zorluklar karşısında ne yapacağınızı bildiğiniz anlamına gelir. Bazı insanlar vardır karşılaştıkları pek çok sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilir. Bu tür insanlar zihinsel açıdan güçlü insanlardır. Zihinsel olarak güçlü olan insanlar düşüncelerini düzenlemek, duygularını yönetmek ve verimliliği artırmak noktasında daha donanımlı olurlar.

İşte zihinsel açıdan güçlü insanların en ayırt edici 8 özelliği:


Anı Yaşarlar

Zihinsel açıdan güçlü insanlar sahip olamadıkları şeyler için üzülmezler, var olan şeyle mutlu olmasını iyi bilirler. Sahip oldukları şeyleri değerlendirerek mutlu olurlar. İnsanlarla kurdukları ilişkileri yönlendirebilme yeteneğine sahiptirler. Anı yaşamak demek kötü bir durumla karşılaştığınızda mutlu olmanız ya da olanı olduğu gibi kabul etmeniz anlamına gelmez. Anı yaşamak, var olan durum karşısında(iyi ya da kötü) ne yapmanız gerektiğini bildiğiniz anlamına gelir.

”Hayır” Demesini Bilirler

Hayır demek çoğu insan tarafından hep bir sorun olarak görülür. Halbuki Hayır demek kendi işinize odaklanmanız demektir. Tabii her şeyde olduğu gibi burada da bir ölçü vardır. Her şeye hayır diyemezsiniz veya her şeye evet de diyemezsiniz. Bu ölçüyü doğru kurabilmek önemlidir. Bir araştırmaya göre her şeye evet diyen insanların depresyona daha meyilli oldukları saptanmıştır. Bu durum stresi ve ardından tükenmişliği doğurur.  Bu açıdan ”Hayır” Demeyi öğrenin! Bu sayede kendi işinize odaklanabilir ve işlerinizi rahat bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Oku: Hayır Demeyi Öğrenin!

İçsel Eleştiri Yaparlar

Zihinsel açıdan güçlü insanlar her şeyiyle mükemmel olan insanlar değildir. Her insan gibi hayatları boyunca başarısızlığa uğrarlar. Ancak bu insanların en önemli farkı başarısızlık karşısındaki tutumlarıdır. Onlar asla hata yapmaktan korkmazlar, hata yaptıkları zaman kendilerini eleştirerek o hatayı düzeltmeye çalışırlar. Kendilerini sorguya çekerler. Kendi kendini gerçekleştiren kehaneti kendi yararları için kullanabilirler. Bu noktada yapmanız gereken dengeyi kurabilmektir. Ben neden başarısız oldum diye kendinizi strese sokmak yerine, kusurlarını iyileştirmenin yollarını bulun.

Oku: İş Hayatında Stresle Nasıl Baş edilir?

Acıya Katlanırlar

Zihinsel açıdan güçlü insanlar hedeflerine ulaşmak için her türlü acıya katlanma noktasında isteklidirler. Sadece hedefe odaklanırlar ve asla mücadeleyi elden bırakmazlar.

Kendi Başarı Tanımlarını Yaratırlar

İlk işime başladığımda işler gerçekten zordu. Özellikle başarısız olduğunda. Yeni bir site açmış ve insanlara yararlı bilgiler sunmaya çalışıyordum. Başlarda işler hiç de istediğim gibi gitmemişti. Bazı noktalarda başarısız olmuştum. Ancak bu başarısızlıklarımdan dersler çıkarmasını bildim. Bu bile benim için başarı anlamına geliyordu. Çünkü pek çok kişi başarısızlıklarının farkına varamamaktadır, bu açıdan bu benim için bir başarıydı. Sonrasında işler çok hızlı ilerlemeye başladı ve bugünlere geldim. Bugün, başarılı bir girişimciyim.

Bunu övünmek için söylemiyorum. İstiyorum ki başarılı olan birisi kendi başarı tanımına sahip olsun. İşinizi severek yapıyorsanız ve başarı elde ettiyseniz, bunu dile getirmekten korkmayın, çünkü zihinsel açıdan güçlü insanlar kendi başarı tanımına sahip insanlardır.

Başkalarını Suçlamazlar

Zihinsel olarak güçlü insanlar asla hatalarından veya eksikliklerinden ötürü başkalarını suçlamazlar. Eylemleri için tüm sorumluluğu üstlenirler. Haksızlığa uğramaktan nefret ederler ve başkasının haksızlığa uğradığını gördüklerinde ise asla tahammül etmezler.

Kendilerini Başkalarıyla Kıyaslamazlar

Zihinsel olarak güçlü insanlar başkalarının başarılarını görüp asla kıskançlık gütmezler. Kendilerini başkalarıyla kıyaslamazlar. Hatta başkalarının başarılarını gördüklerinde mutlu olurlar. Bu iyimserlik yaratır- ki bu herkes için bir kazan kazan ifadesidir. Başkalarını mutlu edin ki sizde mutlu olasınız. Toplum olarak bu bilince sahip olmalı ve insanlarla iyi ilişkiler kurabilmeyi öğrenmeliyiz.

Oku: Daha İyi Bir Kişi Olmak için Yapabileceğiniz 10 Eylem

Korkmuş Hissetmekten Hoşlanırlar

Çoğu insan korkularından kaçar. Bu insanlar zihinsel açıdan güçlü değillerdir. Zihinsel açıdan güçlü insanlar korkularıyla yüzleşmeyi severler. Aslında bu bir meydan okumadır, sonuçta yeni şeyler deneyimliyor, yeni insanlarla tanışıyor ve kendileri hakkında daha fazla şey öğreniyorlar.

Yine yapılan bir araştırma gösteriyor ki, korkmak beyni uyanık tutuyor. Ayrıca sizi hedefinize ulaşma noktasında motive ediyor.

Zihinsel olarak güçlü olmak bir gecede gerçekleşmez, ama bu yolculuğa değer. Sizi ve işinizi – herhangi bir şeye dayanacak kadar dirençli hale getirebilir.


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.