Netflix’in Etkili Pazarlamadaki 3 Sırrı

netflix-jobs-810x380

Son beş yıl içerisinde dünya üzerinde Netfilix’e abone olan kişi sayısı her geçen gün artıyor. Peki bunun sebebi nedir? Netfilix pek çok dizi, film ve programlarıyla ünlü bir platformdur. Onu bu kadar ilgi çekici kılan şeyse pazarlamayı etkili bir şekilde kullanabilmesidir. Sadece iyi film, dizi yapmakla kalmıyor, aynı zamanda yeni müşteriler bulmak ve mevcut müşterileri korumasına olanak tanıyan pazarlama tekniklerini de çok iyi biliyor.

Küçük işletme sahibiyseniz ve işletmenizi, ürünlerinizi en iyi şekilde tanıtmak istiyorsanız, gelin Netfilix’i başarılı kılan bu tekniklerden bir kaçını konuşalım. Bu teknikleri uygulayın ve benzer sonuçları görmek için bekleyin.


Çok Kanallı Kampanyalar Başarının Anahtarıdır

Bir Netflix abonesiyseniz Netflix’in her cihazda göründüğünü bilirsiniz. Bilgisayardan akıllı televizyonlara, telefondan tabletlere kadar her yerde Netflix’e ait bir içeriği rahatlıkla izleyebilirsiniz. O bir ürünün tanıtımını yapacağı zaman sosyal medyada aktif bir rol oynar. Instagram, Twitter, Facebook vb. platformları etkili bir şekilde kullanmasını iyi bilir. Ayrıca bu şirketin başarısındaki en önemli sırlardan bir tanesi de e-posta pazarlamayı kullanıyor olmasıdır. (Aşağıda daha detaylı değinilecektir)

Çok kanallı pazarlama, reklam stant’larına büyük para harcama anlamına gelmez. Bu hedef kitlenin üyeleriyle “yaşadıkları” her yerde buluşan pazarlama kampanyaları oluşturmakla ilgilidir. Eğer sosyal medya da aktif olacaksanız, her şeyde aktif olmalısınız. Sadece bir platformda aktif olmanız sizi başarıya götürmez.

Basitliğin Gücü

İnsanların çoğu karmaşık şeylerin daha iyi sonuçlar doğuracağını düşünür. Halbuki durum öyle değildir. Asıl güç basitlikte gizlidir. Netflix, bir görev bildirimi oluştururken veya bir kullanıcı arayüzü tasarlarken işleri basit tutmayı seçer. Ana sayfasını ziyaret ettiğiniz de sayfanın gayet sade olduğunu görürsünüz. İşletmenize ait bir web siteniz varsa siz de basitliğin gücünden istifade edebilirsiniz.

Basitliği ayırt edici bir faktör olarak kullanın ve hedef kitlenin üyelerinizin ne yaptığınızı ve onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi görmesini sağlayın. Bu yaklaşımın pazarlama materyaline, ürün deneyimine ve müşteri hizmetine dönüşmesini imkan tanıyın.

E Posta Pazarlaması Müşteri Katılımı için Önemli Bir Bileşendir

Günümüzde e posta pazarlamasının öldüğüne dair bazı yaklaşımlar ortaya konulmaktadır. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir, e posta pazarlama ölmedi, hatta eskisinden daha güçlü.

Yeni Netflix müşterileri, içerik önerileri yapan ve yeni kullanıcıları platformu keşfetmeye teşvik eden bir dizi e-posta alır. Bu, uzun vadede müşteri tutmayı geliştiren platformun benimsenmesinin önemli bir yoludur. Şirket daha yaratıcı ve daha ilgi çekici e postalar oluşturmak için zaman ayırıyor.

Belki bu stratejileri okuduğunuzda, ”O, güçlü bir şirket biz ne yapabiliriz” diye düşünüyor olabilirsiniz. Aslında bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Dijital pazarlamanın başarısı büyük bütçelerin ve ileri teknolojinin bir sonucu değildir. Yaratıcı ve müşteri odaklı stratejiler ile sizde önemli sonuçlar elde edebilirsiniz. Yukarıda ifade edilen üç sır sizlere etkili pazarlama olanaklarının kapılarını aralayacaktır.


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.