Genç Girişimciler için İlham Kaynağı

young  male business man giving a presentation at a  meeting sem

Türk hükümeti  gençler arasında girişimciliği nasıl teşvik edebilir?

Öncelikli olarak yapılması gereken gençlerin bu konu hakkındaki görüşlerini almak ve sorularına cevap vermek olmalıdır. Hükümet bunu gençlerle yapılan bir panelde gerçekleştirebilir. Gençler sorularını sorar ve hükümette bu soruları cevaplar.

Yapılan bir araştırmaya göre ulusal işsizlik oranı %9 civarında seyrederken, ülkemizde bu oran %27’lere kadar çıkmaktadır. Araştırma gençlerin Türkiye’de karşılaştıkları bu sorunun sürdürülemez olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır. Peki ama ne yapılabilir? KİEM olarak yaptığımız çalışmalar çerçevesinde sizlere bir çözüm önerisi sunmak istedik.

İşte sizlere ilham kaynağı olabilecek birkaç çözüm önerisi:

Kendiniz için Çalışın

Başarılı genç girişimciler sabit bir maaşla bir yerlere gelemeyeceklerini çok iyi bilirler. Para, konum ve zaman özgürlüğünü yaşamanın en nihai yolunun kendileri için çalışmak olduğunu iyi bilirler. Kendi işlerini kurmak için harekete geçmekten asla çekinmezler. Risk almasını bilirler, ancak gereksiz riskten de kaçınırlar. Genç başarılı girişimcilerin en önemli özelliği ise, kendileri için çalışırlar fakat bencilliklerini de bir kenara bırakırlar. Onlar asla bencil değillerdir. Kurdukları iş ile başkalarına da yardımcı olmaya özen gösterirler. Belki de onların başarılı addedilmesindeki temel etkende budur.

Evet bir iş kurmak zordur, ancak bir yerlerden başlamalısınız. Ayrıca günümüzde genç girişimcilere yönelik devlet desteği de söz konusudur. Devlet desteği ne derece yeterlidir orası tartışılır ama değerlendirmenizde fayda vardır.

Oku: Hayallerin Var Ama Hayallerin İçin Ne Yapıyorsun?

Hayal Kurun, Sıkı Çalışın, Hüsrana Uğramayın

Her şey hayal kurmakla başlar. Herkes bir şeyler için hayal kurar, ancak kim hayalleri için savaşır? Bir bilge diyor ki: ” Önemli olan sadece başlamaktır.” Günde 10 saat çalışın, hayal kurmaya devam edin ve hüsrana uğramayın. Peki bu neden önemli? Çünkü hayal kurmak ve bu hayali gerçekleştirmek için harekete geçmek tutkulu olduğunuzu gösterir. Bu açıdan tutkulu olan istediği her şeyi başarır. Kimi hayal kurar, bahanelerden kurtulamaz ve kaybeder. Kimi hayal kurar çalışır ve yarı yolda yoruldum der bırakır. Kimi ise hayallerini sımsıkı sarılır, mücadele eder ve hedefine ulaşır. Burada önemli olan kendinizi tartmanızdır. Siz hangisi olmak istiyorsunuz, kaybeden mi kazanan mı?

Eğer stresli olduğunuz zamanlar da, bir krizle karşı karşıya geldiğiniz anlarda hala ”Ben bunu yapabilirim” diyebiliyorsanız, doğru şeyi yaptığınızı biliyorsunuz demektir. Hükümet gençlerimizi teşvik noktasında önemli çalışmalar yapıyor, ancak bu çalışmalar tam manasıyla yeterli değil. Girişimcilerin fikirlerini almak ve onların sorularını cevaplamak bu noktada önemli bir adım olacaktır.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmında belirtiniz.

OkuBir Krizle Yüzleşirken Atmanız Gereken 3 Adım


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.