İş Mülakatında Başarılı Olmak için 4 Yol

job-interview-panel-tease-today-160328

Daha önce iş mülakatına katılan biriyseniz karşınızdaki kişinin ilk önce ”Bana Kendinden Bahset” diyerek başladığını bilirsiniz. Tabii ki burada önemli olan sizin ne söylediğiniz değil, karşınızdaki insanda bıraktığınız izlenimdir. İlk izlenim aslında mülakatın devamında size büyük kolaylık sağlar. Pek çok insan bu konuda özellikle başarısız oluyor. Karşınızdaki kişiye sizi neden işe alması gerektiğini hissettirmelisiniz, onun heycanlanmasını sağlamalısınız.

Bunu yapmanın ise basit ve etkili birkaç yolu vardır, işte bazıları:

1. Özetleyin

Tüm geçmişinizin ve tüm deneyimlerinizin kısa bir özetini aktarın. Bunu yaparken de tutarlı bir şekilde hareket edin. Örneğin, müşteri ilişkileri pozisyonunda bir iş için başvuruyorsanız, ne yapabileceğinizi ve nasıl davranılması gerektiği ile ilgili bildiklerinizi net bir şekilde açıklayın.  Bu bölümde dikkat etmeniz gereken nokta, açıklayıcı bir şekilde lafı çok uzatmadan gerekenleri aktarabilmenizdir.

Oku: Harika bir özgeçmiş nasıl yazılır?

2. Hikayeler Anlatın

Deneyiminizi iyi olduğunuz etkileyici hikayelerle destekleyin. Hikayeler bir özgeçmişin ana odak noktasının ötesine geçiyor ve sadece işinizi nasıl yaptığınıza değil, aynı zamanda başkalarıyla nasıl ilişki kurduğunuzun da ifadesi olarak ortaya çıkıyor. Hikayeler sizi bir parça kağıt yerine üretken bir insana dönüştürür bunu asla unutmayın.

3. İlişki Kurmanın Bir Yolunu Bulun

Görüşmecinizle nasıl bir ilişki kurabilirsiniz? Eğer aynı şeylerden hoşlandığınızı anladıysanız o konulardan bahsetmeye çalışın. Aynı üniversiteye gittiyseniz, bir bağ oluşturmak için en sevdiğiniz anılardan bahsedin.

Ancak, görüşmeci bu noktada açık kapı bırakmıyorsa çok fazla zorlamanın da bir faydası yoktur. Önce nabız yoklayın sonrasında harekete geçin.

Oku: Mükemmel Müşteri Hizmetine Sahip misiniz?4. Sadece Kendiniz Olun

Eğer işe alırsam, seni sadece beni etkilemek istediğin kadar tanımak istiyorum.  Bir mülakatın tüm noktası özgeçmişinizin vızıltılarının ötesine geçmek ve gerçekten sizi tanımak, nasıl düşündüğünüzü ve nasıl davrandığınızı anlayabilmektir.

Dürüst ol ve asla kasma. Yapmadığın şeyleri asla söyleme. Kendin ol, sakin ol ve gevelemeden cevap ver. Bir insanın yalan söylediğinin en belirgin ifadesi kurduğunu cümleleri kekeleyerek kuruyor olmasıdır. Ve sürekli gözlerini kaçırmasıdır. Doğrudan gözlemcinin gözlerinin içine bakın ve dürüst olduğunuzu ona hissettirin. Bu çoğu zaman karşınızdaki kişinin hoşuna gidecektir. Hatta o kişi sizinle çalışmak için can atacaktır.

Gözlemci zaman zaman sizin sabrınızı da sınayabilir. Bu noktada sakinliğinizi korumalısınız. Kendinizi mükemmel göstermek yerine, dürüst bir kişilik olarak gösterebilirsiniz. Böylece mülakatınız daha yumuşak bir şekilde sonlanabilir.


 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.