Dolar Yükseliyor Küçük İşletmeler Ne Yapabilir?

money-laundering

Haberleri izler ya da okursanız, ufukta potansiyel enflasyona doğru bir gidişin olduğunu görürsünüz. Enflasyon, bir doların satın alma gücünün azaldığı anlamına gelir; basitçe, mal ve hizmet fiyatlarında genel bir artış vardır.

Küçük bir işletme sahibi olarak fiyatlardaki artışlar sizi etkiler, ancak enflasyondan haberdar olmak kötü bir şey midir? Elbette hayır. Tam aksine enflasyondan haberdar olmak, işiniz üzerindeki etkisini tahmin etmek büyük ekonomideki yükselen fiyatlara rağmen müşterileri korumak için kapsamlı bir stratejinin oluşturulması açısından önemli bir anahtardır.


Dikkat çekmek için ilk şey, enflasyonun iyi ya da kötü olmamasıdır; Bu bir bakış açısı meselesidir. Bazı işletmeler için enflasyon kötü bir şey olabilir, fiyat artışına ve  hatta müşteri kaybına neden olabilir. Diğerleri içinse faydalı olabilir. Bu tamamen bakış açısıyla alakalıdır. Örneğin; Gayrimenkulde enflasyon, yeni inşaatların çok pahalı hale gelmesi konut fiyatlarında bir artışa neden oluyor. Bu, daha yüksek satış fiyatlarına komisyon alacak olan emlakçılar için harikadır. Diğer taraftan olumsuz bakış açısına örnek verecek olursak, enflasyon çok sert bir şekilde yükselir ve Federal Rezerv’i faiz oranlarını artırmaya yönlendirirse, bunun sonucu olarak daha pahalı hale gelen ev kredileri talebini azaltabilir. Bu olsaydı, küçük gayrimenkul işletmelerinin daha fazla zarar göreceğini söyleyebiliriz. Gördüğünüz üzere tamamen bakış açısıyla ilgili bir durum.

Kimse artan fiyatları sevmese de herkes büyüyen ekonomiden hoşlanır. Burada takılmanız gereken nokta enflasyonun iyi veya kötü olduğu meselesi değildir. Önemli olan enflasyonu yönetebilmek ve beklentilerimize cevap verebilmesini sağlamaktır.

Oku: Müşterilerinizin Sadakatini Nasıl Kazanırsınız?

Enflasyon, bir doların satın alma gücünün azaldığı anlamına gelirken, işletmeler için hemen ürünlerin fiyatını yükseltmek anlamına gelmez, gelmemelidir. Fiyatları yükseltmek zorunda olsanız bile bunu piyasayı şok etmeden yapmalısınız. Zamanı iyi yönetebilmeli ve maliyet azaltma ile artışları dengeleyebilirsiniz. Dolar yükseliyor ve çoğu işletme sahibi tedirgin. Ancak aşırı fiyat artışları müşterilerinizi korkutabilir. Bu açıdan kademeli olarak ölçülen artışlara yönelmelisiniz.

Enflasyon genellikle büyüyen, sağlıklı bir ekonominin doğal yan ürünü olmakla birlikte, enflasyonu zamanından önce yönetmek için adımlar atmak önemlidir. Ne de olsa, artan mal ve hizmet maliyetlerinin kar marjlarınızda yer almasını istemezsiniz. KİEM küçük işletmelere enflasyonla nasıl baş edeceklerini düşünmek için bazı ipuçları sunuyor.

  • Verimliliği göz önünde bulundurun: Daha az personelle verimlilik düzeyini nasıl sürdürebileceğinizi belirlemelisiniz. Neticede bir işi 10 kişi ile yapmak yerine aynı işi 9 kişiyle yapmanın bir yolu vardır.
  • Malzeme maliyetlerini azaltın: Yapabildiğiniz her şeyde verimliliği bulmak zorundasınız. Örneğin, gerekli malzemeleri farklı bir tedarikçiden daha düşük maliyetle alabiliyorsanız enflasyonun etkilerini dengeleyebilirsiniz. Ancak, “daha ​​ucuza daha ucuza diyerek” bir tehlike ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Malzemeleri ucuza alayım derken kaliteden ödün verirseniz işletmenize zarar verirsiniz. Çünkü bu tehlike bir işin değerini ortadan kaldırır.

Fiyatlarınızı artırma zamanının geldiğini nasıl anlarsınız?  Bunu en yakın rakibinizi izleyerek, ne yaptıklarını bilerek ve daha sonra bunların düşük fiyattan satış yapıp yapamayacağınızı veya kâr marjınızın destekleyip desteklemeyeceğini belirleyerek yapabilirsiniz. Ayrıca, müşterilerinizle şeffaf kalmanın, özellikle ürününüze veya hizmetinize maliyetlerinizi artırmadan değer katmanın bir yolunu bulabiliyorsanız çok yol kat ettiniz demektir.

Oku: İş Hayatında Stresle Nasıl Baş edilir?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.