Kadınlar Neden Etkili Pazarlama Yapıyor?

womenleadership-hed-2015_0

Kadınların iş-yaşam dengesi ve toplumsal eşitlik için savaştığı bir dönemde, hakim oldukları ve gelişmekte olan bir sektör var: ”Etkili Pazarlama.”  Yapılan bir araştırmaya göre kadınlar erkeklerden daha etkili pazarlama stratejileri ortaya koyuyor. Hatta çoğu şirketin reklamlarında kadınlara yer vermesinin temel nedeni de budur.

Peki kadınlar bunu nasıl yapıyor? Bu konuda neden erkeklerden bir adım öndeler? İşte size üç neden:1. Kadınlar Sosyal Medyayı Seviyor

Sosyal medyadaki kadınlar erkeklere oranlara daha fazla bir şeyler paylaşmayı seviyor. Facebook, Twitter, Instagram, Youtube vb. sosyal platformlarda kadınların erkeklerden daha fazla aktif olduğunu görüyoruz. Burada asıl vurgulamak istediğim nokta, kadınların aboneleriyle kişisel bağlantı dediğimiz durumu başarıyla yerine getirebilmeleridir. Takipçilerine güven aşılamasını çok iyi biliyorlar. Ve bunu hobi olarak yaptıklarından takipçi sayıları her geçen gün daha da artıyor. Bu durumda yeni bir iş sahasının doğmasına zemin hazırlıyor. Reklam vermek isteyen şirketler bu tür kadınlara ulaşıyor ve hatırı sayılır gelirler elde edilebiliyor.

Kadınlar sosyal medyada daha aktif ve meşgul olduklarından bu durum kariyer kapısını da aralamış oluyor. Bu tür kadınlar bu alanda başarılı bir kariyer planına sahip olabiliyor.
2. Kadınlar Sosyal Medya Alışverişine Daha Fazla Önem Veriyor

Sosyal medyanın giderek hayatımıza girdiği bir dönemde, sosyal platformlar üzerinden satılan ürün sayısı da bir hayli fazladır. Hatta sosyal platformlar üzerinden satıla bu ürünlerin %90’ı kadınlara yöneliktir. Kadınlar bir ürün almak istediklerinde onu detaylıca inceler, ürün hakkında yapılan yorumları takip eder ve kendileri de yorum yapmaktan geri kalmazlar. Bu durum kadınların daha fazla takipçi kazanmasına etki eder.

Tanınırlık reklam vermek isteyen bir şirket için oldukça önemlidir. Hatırı sayılır takipçi sayısına sahip bir kadın aynı zamanda popüler bir kadındır. Bu da şirketlerin dikkatini çekmekte ve bu tür kadınlara reklam teklifleri götürmektedirler. Özellikle şirkete ait ürünler o kadın tarafından beğenilmiş, satın alınmış ve yorum yapılmışsa, bu şirketin daha çok hoşuna gider. Çünkü ürününü bilen ve takipçi sayısı yüksek olan bir kadın o şirkete gelecekte daha fazla para kazandırabilir. Bu açıdan dijital pazarlamanın yeni yüzleri siz kadınlarsınız. Milyonlarca insan olmasa bile binlerce insanı etkileme gücüne sahip ve bu son derece değerli. Yeni bir iş sahası doğuyor ve siz hala bunun farkında değil misiniz?

Oku: Daha İyi Bir Kişi Olmak için Yapabileceğiniz 10 Eylem3. Marka Haline Gelmeyi İyi Biliyorlar

Bir kitle oluşturmak ve bunu sabırla yapmak gerçekten zordur. Ancak kadınların büyük çoğunluğu bunu kolaylıkla başarabiliyor. Her gün severek yaptıkları paylaşımlar aslında onların başarılarının temelini oluşturuyor. Çoğu kadın bunu yaparken birer marka haline geliyor. Kimi sevdiği yemek tarifleri paylaşıyor ve yorumlar yapıyor kimi el işi, el sanatlarıyla ilgili kendi becerilerini ortaya koyuyor. Özellikle Youtube üzerinden paylaştıkları videolar milyonlar tarafından izleniyor. Facebook’da paylaştıkları bir yazı binlerce beğeni alabiliyor. Bu gerçekten inanılmaz, harika bir şey.

Bu tür kadınların ortak özelliği tutkulu, sabırlı ve çalışkan olmalarıdır. Hepsi sevdikleri işlere tutkuyla bağlı ve hepsi başlangıçta bunu popüler olmak ya da para kazanmak için yapmıyor. Ortada bir gerçek var ve hemen hemen hepsi bu gerçeğe odaklanıyor.

Bu konudaki gelişmeler tüm hızıyla devam ediyor. Yakın gelecekte pek çok kadın etkili pazarlama dediğimiz bu yeni iş sahasından emekli bile olabilir. Bu açıdan birisi, başarılı etkileyicilerin bir sonraki dalgasının bir parçası olmak zorundadır. Gelecek aslında size sandığınızdan daha yakındır, belki bir sonraki başarılı kadın sen olabilirsin. Neden olmayasın ki?

Oku: Hayallerin Var Ama Hayallerin İçin Ne Yapıyorsun?


 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.