Başarı için Çocuklarınıza Bu 4 Değeri Öğretin

hands_silhouettes

Ebevenyn olarak çocuklarımızın yanında yer almak, onlara yardımcı olmak görevimizdir. Ancak onlara karşılaştıkları her sorunda yardımcı olursanız, hayatlarında başarısız olmalarına yardım etmiş olursunuz. Çocuklarımızı, başarısızlıklarının onları daha güçlü, daha başarılı insanlar haline getirmeye yardımcı olan usta öğretmenler olarak hizmet ettiği anlayışıyla donatmamız gerekiyor.

Ebeveynler olarak amacımız, çocuklarımızı olabildiğince büyük düşünmeye, en iyisini beklemeye, cesarete sahip olmaya ve en önemlisi nazik ve iyi olmaya teşvik etmeliyiz.

1. Takım Çalışması

Başarılı olmak için, çocuklarımızın başkalarının yaşamlarında sahip oldukları değeri anlamaları gerekir. Mutluluk ve başarı için temel olanın sağlıklı, destekleyici ve başarılı ilişkiler kurmanın gerekliliklerini onlara öğretmeliyiz. Çocuklarımızı etkinliklere katılmaya teşvik etmeli ve onlara ev işlerini, yaşam becerilerini öğretmeliyiz. Sorumluluk duygusunu aşımalıyız.

Oku: Hayallerin Var Ama Hayallerin İçin Ne Yapıyorsun? 

2. Zaman Yönetimi

Çocuklarımıza öğrettiğimiz en önemli değerlerden biri “şimdiki gücü” dür.

Başarı, uzun ve köklü bir süreçtir. Zamanı etkili kullanabilme becerisini çocuklarımıza kazandırırsak sadece iş hayatlarından değil, hayatlarının her alanında başarılı bireyler olurlar. Burada bize düşen pek çok şey vardır. Öncelikli olarak en önemli görevlerini başarmak için çocuklarımıza ebeveynlik yapmalıyız. Stresden kaçınmak doğaldır, ancak çocuklarımıza stresli oldukları işin üstüne gitmelerini öğretirsek geri kalanı hem biz hem de çocuklar için daha kolay olacaktır.

3. Sorumluluk Kabul Etmek

Çocuklarımızın başarılı olmaları ve bu başarıyı hissetmeleri için, onların yaşamlarında veya kariyerlerinde her ne olursa olsun, hem olumlu hem de olumsuz sonuçların sorumluluğunu almaları gerektiğini anlamaları gerekir. Bir hata yaparlarsa, hatalarından ders alabilmelerini öğretmeli ve onları cesaretlendirmeliyiz. Gelecekte aynı hatayı yapmamak için neye ihtiyaç duyduklarını görmelerine yardımcı olmalıyız.

Bir hata yaptıklarında ya da bir insanı kırdıklarında onlara ”özür” dilemeyi öğretmeliyiz. Hatalarını kabul etmeyi öğretmeliyiz.

4. İyilik 

Çocuklarımıza iyilik denilen değerden daha fazla öğretecek bir değer yoktur. İyilik, çocuklarımızı saf, kolay elde edilebilen bir insan haline getirmez. Onları iyi karaktere sahip klas insanlara dönüştürür.

Çocuklarımıza tüm insanlara değer vermeler gerektiğini iyi ve kötü haberleri başkalarına lütuf duygusuyla sunabileceklerini öğretmeliyiz. Çocuklarımızın kendilerine karşı iyi olmaları için ebeveynler olmalıyız çünkü çocuklarımız ilk olarak iyiliği ailelerinden öğrenecektir. Çocuklarımıza karşı iyi olduğumuzda, çocuklarımız onları çok değerli gördüklerine inanırlar. Çocuklarımız onları değerli gördüklerine inandığında, kendilerini değerli görmeye çalışırlar. Kişisel değerlerine olan inançları, kim olduklarına ve ne sunmaları gerektiğine dair onlara bir güven duygusu aşılar.

Eğer çocuklarımıza bu 4 değeri kazandırabilirsek sadece iş hayatlarında değil, aynı zamanda hayatlarının her alanında başarılı olurlar. Ve unutulmamalıdır ki dünya da daha farklı bir yerde olur.

Oku: En Büyük Hedeflerinizi Ayarlama ve Başarabilme 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.