İşinizi Yaparken Motive Olmak için 4 Yol

maslows-motivationZor zamanlarda zor işleri zorlamak için tutarlı bir motivasyon gerekir. İşinizde muhteşem bir ay geçiriyorsunuz. Yeni müşteriler ediniyorsunuz, mevcut müşterilerinizle ilişkileriniz o kadar iyi ki kendinizi rüyada zannediyorsunuz. Ardından gelecek ay işlerinizin biraz yavaşladığına şahit oluyorsunuz. işiniz yavaşlıyor ve potansiyel müşteriler başka birilerini bulmaya başlıyor.

Her iki durumda da motivasyonunuz doğrudan etkilenmektedir. Bu açıdan bir iş kurmak için çok şey gerekiyor. Motivasyon bu noktada denklemin en önemli parçasıdır. Elbette zamanınızın %100’ünü motive olmaya çalışarak harcayamazsınız. Ancak büyümeyi sağlamak ve zor zamanları atlatmak için bazı motive olma stratejileri vardır.


1. Kendinize Zaman Ayırın

İşinizi yaparken o yoğun temponun ortasında kaybolmanız oldukça kolaydır. Uzun bir iş günü ve uzun mesai saatleri bir süre sonra sizi bunaltacaktır. Bu ise sonrasında işinizden nefret etmenize neden olacaktır. Bir zamanlar sevdiğiniz şey hakkında acı çekmeye başlarsınız. Bu noktada sürekli motive olmak için molalara ihtiyacınız vardır.

Çok fazla “sen” zamanı planlaman gerekiyor. Bu, “iş modunu” kapattığınız tatilleri ve saatleri içerir. Kendinize zaman ayırmalı ve pilleri yeniden şarj etmelisiniz.

2. Diğer İnsanlarla İlişki Kurun 

İnsan, diğer insanlarla bağlantıya sahiptir. Kendi başına bir iş kurmayı deneyebilirsiniz, ancak bir noktada başkalarını da dahil etmelisiniz. Kendinize danışmanlar ve stratejik ortaklar bulmalısınız. Eğer işinizde en iyisi olmak istiyorsanız, her şeyi tek başınıza yapmaya kalkmayın. Yolculuğunuza yardımcı olacak diğer girişimcilerle iyi ilişkiler kurun. Bu hem motivasyonunuzu artırır hem de emin adımlarla ilerlemenize yardımcı olur.

Oku: Zihninizi Yoran İşlerde Konsantrasyonu Korumanın 3 Yolu

3. Doğru İlham Kaynakları Edinin

Hiç kimse zamanının %100’ünü motive olmak için harcamıyor. Ama doğru ilham kaynaklarını kullanarak zor anınızda motive olabilirsiniz. Bazı videolar, makaleler, podcast’ler ihtiyacınız olan ilham kaynağını size sunacaktır. Sizden daha başarılı girişimcilerin videolarını izleyin, yazılarını okuyun. Tüm bunlar sizi fazlasıyla motive edin.

4. Daha Büyük Bir Misyon Sahibi Olun

Sizden daha büyük işletmeler olabilir. Size düşen bu işletmeleri incelemek ve eksik yönlerinizi ortaya koymaktır. Sizden büyük olan işletmeler bir misyon ve vizyon sahibi olan işletmelerdir. Onların asıl gayesi insanlara yardımcı olmak ve dünyayı olumlu yönde değiştirmektir. Yaptıkları her işte bunu göz önünde bulundururlar.

İşinizi sadece para kazanmaktan daha büyük bir fikir etrafında oluşturduğunuzda sürekli ve tutarlı bir motivasyon elde edersiniz. İşletmenizin sunduğu hizmetlerin insanların yaşamlarını etkileyecek bir işletme olduğunu hissettirmelisiniz.

Rüyalarınızı inşa edecek ruha sahip bir girişimci olduğunuzu herkese gösterin. Yukarıda vurguladığım dört stratejiyi uygularsanız harika şeyler yapmak için bir şansınız var demektir.

Oku: Bir Krizle Yüzleşirken Atmanız Gereken 3 Adım


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.