E Ticaretten Para Kazanmak için En Etkili 5 Yol

ecommerce-seo

İnsanların Web sitenizi ziyaret etmesi ve sonrasında sizden bir şeyler almasını arzu edersiniz. Bu noktada Web site tasarımınızın ve ürünlerinizin oldukça cazip olması gerekir ve de en önemlisi Web site trafiğinizi en üst düzeye çıkarmanız gerekir. Peki, dönüşüm oranınızı nasıl geliştirirsiniz ve güçlü bir sadık müşteri tabanı nasıl oluşturursunuz? İşte, çabalarınızı en iyi şekilde nasıl optimize edeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacak bazı ipuçları.

 

1. Hedef Kitlenizi Küçültün

Çoğu e-ticaret girişimcisi, herkese her şeyi satmaya çalışır. Bu durum, sitenize nitelikli potansiyel müşteriler getirmeyi zorlaştırır, çünkü hedeflediğiniz kişilerin çoğu, ürünleriniz için gerçekten uygun değildir. Bunun yerine nişinizi, satın alma olasılığı yüksek bireyler için harcanması için oluşturmalısınız. Herkese her şeyi satamazsınız. Bunun yerine bir nişe odaklanın ve o nişe ilgi duyanlara  ulaşın.

2. Satış Huninizi Test Edin

Bazı ürünler ve müşteri grupları şaşırtıcı derecede kısa bir satış döngüsüne sahipler – sonuçta çoğu insan 10 liralık bir tişörtü satın almaya karar verirken çok fazla araştırma yapması gerekmiyor. Daha pahalı alımlar  genellikle daha fazla araştırmayı içerecektir.

Ürünlerinizi satarken, hedefiniz satış döngüsünü hızlandırmak olmalıdır. Belirli bir hedef kitlenizin farkındalık aşamasından bir satın alma işlemine geçmesi için gerekenleri anlaması ve karar vermesi sağlanmalıdır. Bunun için satış hununizin iyi optimize edilmiş olması gerekir.

Not: Satış hunisi ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız.

3. Site Güvenliğine Yatırım Yapın

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre İnternet üzerinde yer alan e ticaret sitelerinin %40’ı güvenilir değil. Bir müşteri sitenizden bir ürün aldığında bilgilerinin güvende olmasını ister. Neticede kredi kartı bilgileri ve kişisel bilgilerin yer aldığı e ticaret siteleri bu hususu gözardı etmektedir. Müşterilerinizin güvenini kazanmak istiyorsanız, sitenizin güvenilir olduğunu onlara hissettirin.

4. Küçük Değişiklikler Yapın

Dönüşüm oranlarınızı artırmaya çalışırken, sitenizi kapsamlı bir şekilde revize etmek oldukça cazip gelebilir. Bu, ciddi ölçüde modası geçmiş bir site için yararlı olsa da, çoğu durumda aslında önerilmez.

Mevcut dönüşüm sorunlarınızla başa çıkmak için aşırı büyük değişiklikler yapmanız gerekmez. Büyük değişiklikler müşterlerinizi yabancılaştırabilir. Bunun yerine daha küçük değişiklikler ile dönüşüm oranlarınıza neyin yardımcı olduğunu (veya iyileştirdiğini) daha iyi tanımlayabilirsiniz.

5. Doğru Ölçümler Yapın

Hangi değişikliklerin mağazanızın dönüşüm oranlarını iyileştirdiğini veya zarar verdiğini gerçekten öğrenmenin tek yolu sonuçların ölçülmesidir. Analiz etmiyorsanız, mağazanızın güçlü ve zayıf yönleriyle ilgili tam bir resme sahip olmayacaksınız.

Ancak dönüşüm oranı, dikkat etmeniz gereken tek  nokta değildir. Yüksek dönüşüm oranına sahi olabilirsiniz, ancak neyin işe yarayıp yaramadığını ölçmüyorsanız asla başarılı olamayacaksınız.

Yukarıdaki teknikleri uyguladığınızda dilediğiniz potansiyel müşterilere ulaşabileceksiniz. Güçlü bir dönüşüm oranı detaylı bir inceleme gerektirse de bu tekniklerle sitenizi doğru bir şekilde konumlandırabileceksiniz.


 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.