Mükemmel Müşteri Hizmetine Sahip misiniz?

Five-Ways-to-Deliver-Excell

Bir işi insan vücuduna göre karşılaştırırsanız, kuşkusuz ki müşteri hizmetleri kalptedir. Bir müşterinin sorularını cevaplamak sadece bir konuşmadan ibaret değildir – müşterinin işinizle olan her etkileşiminin birikimidir. Yapacağınız her etkileşim onlarla ilk defa konuştuğunuz kadar önemlidir.

Mobil pazarlama danışmanı ve müşteri destek temsilcisi olarak, mükemmel destek sunmaya yardımcı olmak için bulduğum araçlardan bazıları şunlardır.

1. Dinle

Nasıl dinlediğinize de dikkat edin . Duyulmadığınızı hissetmek sinir bozucu ve çok zaman alıcı olabilir. İyi bir dinleyici olmak müşterinizi rahatlatabilir ve ikinize de zaman kazandırır. Müvekkilin hala açıkladığı bir yanıtı düşünmeye başlama – sadece onları dinlemek yerine onları gerçekten dinleyin.

2. Hızlı Olun

“Zaman paradır.” “Zaman ana şey değil, tek şey bu” “Zaman bir ok gibi uçar.  Bir e-posta veya sesli mesajın saatlerce oturmasına izin vermeyin – yanıt verin! Çözüm veya cevap daha fazla zaman alabilse bile, müracaatçınızın üzerinde çalıştığınızı bilmesini sağlayın ve zamanında bir kararla takip edin.

3. Bir Nefes Al

İş deneyiminiz boyunca, kaç kez “müşteri her zaman haklıdır” dediniz? Sanırım sizler için, çoğumuz gibi, bu eski atasözü bu kadar kökleşmiş hale geldi. Fakat bu, müşteri tarafında aslında yanlış algılandığında sizin için ne anlama geliyor? Müşterinizi memnun etmek için onları düzgün bir şekilde dinlediniz mi? Sürekli konuşmak, sürekli bir şeyler sormak karşınızdaki insanı bunaltabilir.  Nefes al. Belki de zor bir konuşma, belki de yanlış bir şekilde alınan bir bilgi. Belki sadece kötü bir gün! Nefes al. Kendime cevap vermeden önce kendime bir dakika izin veririm. Hatalı duyguları ortadan kaldırmak ve kendimi toparlamak için.

Sonuç:

Müşterilerinizle etkileşimde bulunmanın ve destek sağlamanın ve onları mutlu etmenin pek çok yolu vardır. Siz ve müşteriniz için hem sizi mutlu eden hem de başarıya giden yolu açacak bir süreç ve ritim bulun.


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.